O fotografii – Susan Sontag

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - O fotografii – Susan Sontag

Pierwsze od 23 lat wydanie najważniejszej w historii książki o fotografii. Jak pisze autorka, „wszystko zaczęło się od jednego eseju o niektórych estetycznych i moralnych problemach wynikających ze wszechobecności utrwalonych fotograficznie obrazów. Ale im więcej myślałam o tym, czym są fotografie, tym bardziej stawały się sugestywne i skomplikowane”.
Sontag analizuje znaczenie i funkcję fotografii we współczesnym świecie. Czym w swej istocie jest fotografia? Co kryje się za gestem „zdejmowania” przedmiotu, a co za gestem zbierania zdjęć? W jakim stopniu fotografia interpretuje rzeczywistość? Jaka jest relacja między fotografem i obiektem oraz między zdjęciem a patrzącym? Z jakich powodów sięgamy po aparat fotograficzny? To zaledwie kilka z kwestii poruszanych w książce.
Autorka przywołuje zdjęcia znanych fotografików, ale pisze też o fotografowaniu jako części codziennego życia, swoistym społecznym rytuale, starając się zrozumieć jego funkcję i sens.
Książka Susan Sontag to zatem nie tylko błyskotliwy esej o fotografii, ale też pasjonująca analiza współczesnego świata. W końcu, jak sama pisze, „zbierać fotografie to zbierać świat”.

Susan Sontag (1933–2004) – jedna z najważniejszych intelektualistek dwudziestego wieku. Jej znakiem  rozpoznawczym były zawsze niezależność myśli i pełne pasji zaangażowanie. Autorka ważnych tekstów, które podważały przyjęte sposoby myślenia i wyznaczały nowe horyzonty humanistyki: Przeciw interpretacji, O fotografii, Notatki o kampie, Choroba jako metafora naszych czasów, AIDS jako metafora. Pisała także powieści, m.in.: Zestaw do śmierci, Miłośnik wulkanów, W Ameryce. Obrończyni praw człowieka, występowała przeciw wojnie w Wietnamie, w czasie stanu wojennego wspierała „Solidarność”, a w 1993 roku w oblężonym Sarajewie wystawiła Czekając na Godota. Zawsze niepokorna, odważna i nieznosząca schematycznych uproszczeń, w ostrym tekście sprzeciwiła się propagandzie uprawianej przez rząd Busha po atakach z 11 września

Niezwykle ważna i oryginalna książka. Wszystkie przyszłe dyskusje na temat roli fotografii będą musiały zaczynać się od niej. John Berger

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma 2 komentarzy

  1. czytelniczka

    Książka absolutnie warta polecenia. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto posiada aparat fotograficzny.

  2. fotoexpert

    Kupując książkę Susan Sontag „O fotografii” i czytając określenie „jedna z najważniejszych książek o fotografii” myślałem sobie, że to pewnie przesada. Tylko dlatego, że Sontag związana była z fotografką Annie Leibovitz, to od razu ma się znać na fotografii?
    Na szczęście pomyliłem się. To naprawdę bardzo dobry zbiór esejów na temat fotografii będącej częścią naszego życia od ponad 100 lat. Autorka zadaje i odpowiada na najważniejsze pytania: czym jest fotografia, dlaczego tak mocno wpływa na nas i nasze życie, jakie są jej związki z innymi dziedzinami sztuki i wiele, wiele innych. Teksty nie są w sensie daty powstania najświeższe, co zupełnie nie ma znaczenia, bowiem są ponadczasowe. Sontag w niezbyt obszernej książce zawarła tyle tematów, przedstawiła tyle zagadnień z dziedziny fotografii, że nadal się zastanawiam, jak to możliwe. Tekst nie posiada ani jednego zbędnego słowa. Warto przeczytać, przemyśleć, a potem jeszcze raz przeczytać, przemysleć i znowu…

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!