Smak popiołów. O dziedzictwie totalitaryzmu w Europie Wschodniej – Marci Shore

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Smak popiołów. O dziedzictwie totalitaryzmu w Europie Wschodniej - Marci Shore

Smak popiołów. O dziedzictwie totalitaryzmu w Europie Wschodniej 189x300 - Smak popiołów. O dziedzictwie totalitaryzmu w Europie Wschodniej - Marci ShoreSmak popiołów to subiektywna, liryczna opowieść o następstwach upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Częściowo biografia pokolenia, częściowo historia polityczno-kulturalna. Opierając się na źródłach historycznych i rozmowach, podróżując śladami swoich bohaterów między Warszawą, Pragą, Bratysławą, Moskwą i Bukaresztem a Nowym Jorkiem i Jerozolimą, autorka gromadzi tropy, które stopniowo zaczynają tworzyć złożony i niejednoznaczny obraz. Aby zrozumieć wpływ komunizmu na teraźniejszość, cofa się do roku 1968, do czasów stalinowskich, do drugiej wojny światowej, a nawet dalej. Rozmawia ze zmuszonymi do wyjazdu po 1968, z dziećmi i wnukami stalinowców, z ocalałymi z Holokaustu.

Marci Shore jest historykiem, profesorem Uniwersytetu Yale, specjalizuje się w historii Europy Wschodniej. Jej wcześniejsza książka „Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem” (Świat Książki 2008) została wyróżniona wieloma nagrodami, m.in. prestiżową Fraenkel Prize, przyznawaną autorom wybitnych dzieł z zakresu historii najnowszej.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. stary

    Dziwnie się to czyta, ale można przeczytać. Bo to taka krytyka – nie krytyka totalitaryzmów pisana z pozycji lewicowych. Czasami jest śmiesznie, bo niby profesor a albo nie wie różnych rzeczy albo udaje, że nie wie i ci którzy mieszkali w tych państwach za komuny mają pewnie uwagi co do jego naiwności, tak jak ja.

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!