Adania Shibli Drobny szczegół

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Adania Shibli Drobny szczegół

Adania Shibli Drobny szczegół
Powieść „Drobny szczegół” autorstwa Adanii Shibli to niezwykle poruszająca opowieść, która nominowana została zarówno do Międzynarodowego Bookera, jak i National Book Award. Jej fabuła przenosi nas do roku 1949, do spieczonej sierpniowym słońcem pustyni Negew blisko granicy z Egiptem. Wówczas to izraelscy żołnierze, zajmujący się oczyszczaniem terytorium z Palestyńczyków, dopuszczają się makabrycznych czynów. Biorą oni do niewoli Beduinkę, gwałcą ją i brutalnie zabijają.
Przesuwamy się w czasie do XXI wieku, do miasta Ramallah, gdzie pewna mieszkanka natrafia na artykuł w gazecie opisujący zbrodnię sprzed lat. Główna bohaterka postanawia wyruszyć do Negewu, by poznać prawdziwe fakty dotyczące tamtej tragedii. Osacza ją bowiem pewien „drobny szczegół”, który łączy jej życie z tamtymi wydarzeniami.
„Drobny szczegół” to nie tylko zwykła powieść – to głęboka refleksja na temat mechanizmów przemocy, grozy wojny oraz roli pamięci. Autorka przypomina nam, że to zwycięzcy piszą historię, a los ofiar często jest skrywany w milczeniu. Jedynie słowa są w stanie uchwycić to, co ich dotykało. Adania Shibli stworzyła niezwykłą medytację nad tymi tematami, która porusza i skłania do refleksji.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!