Alfred Tarski. Życie i logika – Anita Burdman Feferman

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Alfred Tarski. Życie i logika - Anita Burdman Feferman

Alfred Tarski. Życie i logika 195x300 - Alfred Tarski. Życie i logika - Anita Burdman FefermanBurzliwe życie i wybitna twórczość naukowa polskiego logika ze szkoły lwowsko-warszawskiej, jednego z największych logików wszechczasów, profesora na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Stworzył tam jeden z najważniejszych ośrodków logiki i metodologii na świecie, skupiając wielu studentów i wybitnych uczonych z całego świata.

Alfred Tarski. Życie i logika jest znakomitą opowieścią o życiu i dorobku naukowym wybitnego uczonego i wyjątkowego człowieka, matematyka, filozofa i logika. Tarski był Żydem, Polakiem i obywatelem amerykańskim. Urodził się i dorastał w Warszawie. Cały jego dorobek naukowy zakorzeniony jest w badaniach, które zapoczątkował w Polsce. Opowieść o życiu

Tarskiego to także piękne świadectwo eksplozji życia intelektualnego w Polsce po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Prawdziwy sukces i wielkie uznanie zdobył Tarski w Stanach Zjednoczonych po II wojnie światowej. Zawsze podkreślał swoją polskość i do końca życia wspierał polskie życie naukowe.

Książka należy polecić wszystkim czytelnikom interesującym się historią polskiej nauki i kultury oraz biografiami niezwykłych postaci.

Autorzy piszą we Wstępie: (…) Alfred Tarski, jeden z największych logików wszechczasów, jest powszechnie uważany za “człowieka, który zdefiniował prawdę”. Jego prace o pojęciu prawdy i konsekwencji logicznej były kamieniem węgielnym współczesnej logiki i miały znaczący wpływ na rozwój matematyki, filozofii, lingwistyki i podstaw informatyki. Tarski był charyzmatycznym nauczycielem, żarliwie promującym swoją koncepcję logiki jako podstawy wszelkiej racjonalnej myśli, bon vivantem i kobieciarzem. Rolę “wielkiego człowieka” odegrał w całej pełni.

Anita Burdman Feferman jest niezależną badaczką, autorką biografii Jeana van Heijenoorta. Solomon Feferman doktoryzował się u Tarskiego, jest profesorem matematyki i filozofii na Uniwersytecie Stanforda, laureatem nagrody im. Rolfa Schocka w dziedzinie logiki i filozofii, członkiem American Academy of Arts and Sciences, redaktorem naczelnym dzieł Kurta Gödla.

Wstęp do polskiego wydania napisał profesor Jan Woleński, filozof, autor książek o szkole lwowsko-warszawskiej, której Tarski był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli.

Tłumaczenia dokonali: Joanna Golińska-Pilarek, adiunkt w Instytucie Filozofii UW i w Instytucie Łączności i Marian Srebrny, profesor WSH w Kielcach i docent w Instytucie Podstaw Informatyki PAN.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. iksiński

    Świetna biografia tego znakomitego naukowca. Oczywiście Polacy nie pamiętają jakich geniuszy kiedyś mieliśmy. A trzeba się nimi chwalić!

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!