Auteczko – Bogumił Hrabal

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Auteczko - Bogumił Hrabal

Auteczko 194x300 - Auteczko - Bogumił HrabalW swoim domku w Kersku pod Pragą Hrabal zajmował się pisaniem i ukochanymi kotami, wśród których ulubienicą była rudo-biała Auteczko. Kiedy jednak koty nadmiernie się rozmnożyły, zabrakło mu czasu na pracę i sen, stracił spokój ducha prześladowany świadomością, że część z nich musi umrzeć i że musi je zabić właśnie on, który je kochał. Udręczony, za odkupienie swojej winy uznał dopiero wypadek samochodowy, z którego cudem uszedł z życiem.

W wywiadzie-rzece pt. Drybling Hidegkutiego, czyli rozmowy z Hrabalem, komentując swoją balladę o kotach, pisarz powiedział: “Nie traktuję się ulgowo, sam pogłębiam swoje poczucie winy, ja nawet, kiedy na świecie wydarzy się coś strasznego, odbieram to tak, jakbym to ja zrobił czy mnie by to zrobiono. (…) Widzę, jak ludzie strzelają (…) na wojnie, ci niewinni – i to jestem ja. I nawet ta kotka, ta zabita kotka – to ja. Kiedy widzę gdzieś przejechanego psa, to też jestem ja. To jest to głębokie współczucie”.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. dryń

    Dziwna książka w dorobku Hrabala, bo traktuje o jego kotach. Ale dla Hrabalologów pewnie nie ma to znaczenia i tak przeczytają

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!