Babel Człowiek bez losu Kaczorowski Aleksander

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Babel Człowiek bez losu Kaczorowski Aleksander

Babel Człowiek bez losu Kaczorowski Aleksander
„Babel: Człowiek bez losu” to fascynująca biografia Aleksandra Babla, wybitnego pisarza i twórcy Opowiadań odeskich oraz Armii Konnej. Autor, Aleksander Kaczorowski, podjął się trudnego zadania przedstawienia życia prozaika, którego losy nieustannie balansowały między prawdą a fikcją.
Babel był nie tylko mistrzem pięknych zdań i stylistyki porównywalnej jedynie do Gogola, lecz także ekspertem w tworzeniu biograficznych mistyfikacji. Pomimo że urodził się w kupieckiej rodzinie żydowskiej, stworzył sobie rewolucyjne życiorysy oraz osiągnął sławę jako pisarz sowiecki. Jego teksty publikowane były w prestiżowych gazetach kijowskich, petersburskich i odeskich, jednak to dopiero drukowanie w Moskwie przyniosło mu prawdziwą popularność.
Jednak talent Babla okazał się bezwartościowy w świecie komunizmu, którego kontury stawały się coraz bardziej wyraźne dziesięć lat po rewolucji. Pisarz sam określił siebie jako mistrza milczenia. Niestety, za tę odwagę zapłacił najwyższą cenę – został zamordowany na polecenie Stalina 27 stycznia 1940 roku. Mimo że jego Opowiadania odeskie oraz Armia Konna stały się klasykami światowej literatury, Babel nie ma grobu w Moskwie, pomnika ani nawet tablicy pamiątkowej.
Kaczorowski podjął się wyzwania odkrycia losów pisarza, który celowo zatrzeł wiele faktów ze swojego życia i był pełen sprzeczności. Babel pragnął być pisarzem sowieckim, lecz jednocześnie marzył o życiu we Francji. Chciał być zarówno czekistą, jak i intelektualistą, Żydem i budionnowcem, kosmopolitą i człowiekiem radzieckim. Mimo to, do końca wierzył w potęgę literatury.
„Babel: Człowiek bez losu” to pasjonująca podróż przez życie i twórczość Aleksandra Babla, która zostawia ślad nie tylko w sercach czytelników, ale również w historii literatury. Ta biografia odkrywa tajemnice pisarza, ukazując jego wielowymiarową osobowość oraz nieustępliwą wiarę w moc słowa pisanego.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!