You are currently viewing Biedne istoty Gray Alasdair

Biedne istoty Gray Alasdair

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Biedne istoty Gray Alasdair

Biedne istoty Gray Alasdair
Żywy trup? Potwór? A może empatyczna i wrażliwa istota poszukująca akceptacji i miłości…

Glasgow, koniec XIX wieku. Ekscentryczny i równie odrażający doktor Godwin Baxter pokonuje nauką śmierć, przywracając do życia ciało młodej samobójczyni, która utonęła w rzece. Jako że przy okazji wszczepia jej mózg małego dziecka, będzie musiał nauczyć ją życia od początku.

Piękna, żywiołowa i błyskotliwa Bella uczy się mówić w błyskawicznym tempie poszerzając swoje słownictwo. Jej postępy przerastają oczekiwania twórcy. Jest pozbawiona uprzedzeń, łakoma życia i wiedzy, a także nienasycona seksualnie. Nie daje się podporządkować ani mężczyznom, ani innym ograniczeniom swoich czasów.

Opowieść o Belli, o jej Bozi, jej kochankach, mężach i jej niespożytej namiętności to historia żywej i prawdziwej miłości oraz niezwykłej przemiany, a także hołd dla naukowej brawury. Przenosi czytelnika z sali operacyjnej późno wiktoriańskiego Glasgow do arystokratycznych kasyn, slumsów Aleksandrii i paryskiego burdelu, aż po ołtarz w szkockim kościele. To jednak wcale nie zapowiada zakończenia… Bo życie bez wolności wyboru nie jest warte życia.

Powieść jest postmodernistyczną rewizją Frankensteina, w której klasycznego potwora zastąpiła Bella Baxter – piękna młoda erotomanka przywrócona do życia z mózgiem niemowlęcia. Parodiując klasyczną powieść wiktoriańską, Gray stworzył dowcipną alegorię polityczną, w której ważną rolę odgrywa wątek pojedynku między żądzami mężczyzn a niezależnością kobiet, wciąż nad wyraz aktualny.

Wkrótce na ekranach kin film z udziałem Emmy Stone, Williama Dafoe i Marka Ruffalo w reżyserii Giorgiosa Lanthimosa, twórcy “Faworyty”.

„Niezwykle błyskotliwa, zabawna, świntusząca i mądra książka”

London Review Of Books

„Ta osobliwa książka jest czymś więcej niż tylko czymś do przeczytania”

Spectator

„Wizjonerska, kwiecista i szokująca”

The Independent

„Dowcipna i przepysznie napisana”

New York Times

„To dzieło natchnionego szaleństwa jest ostrą krytyką klasowego snobizmu, imperializmu brytyjskiego, pruderii i osądów powszechnej opinii”.

Publishers Weekly

„Być może fanatyk, zapewne geniusz, a na pewno oryginalny i niezależny autor”.

Los Angeles Times

„Niezmiernie zabawny, uwspółcześniony romans wiktoriański”

The Boston Globe

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!