Nowe, uzupełnione o najnowsze opowiadania, wydanie bestsellerowych Bieszczadzkich opowieści Siekierezady. Autor, najsławniejszy wiejski pisarz z Cisnej (jak sam siebie określa), zza kontuaru kultowej Siekierezady współuczestniczy w tworzeniu etosu bieszczadników. W swoich opowiadaniach bez zbędnego literackiego retuszu oddaje jego groteskowość i dramatyzm.

Tchnące autentyzmem szkice, niczym soczewki skupiają absurd istnienia, rozdarcie pomiędzy pragnieniami i możliwościami ich spełnień, ale także pogodną zadumę nad sensem ludzkiej egzystencji.

One thought on “Bieszczadzkie opowieści Siekierezady – Rafał Dominik

  1. nizina

    Bieszczady, miejsce za siedmioma górami, siedmioma lasami, tajemnicze, z niezwykłymi mieszkańcami, sama magia.

    Tak to miało być, choć ja mam wątpliwości co do próby Rafała Dominika zmitologizowania tego miejsca. Niewątpliwie Bieszczady mają swoją legendę, jednak teraz jest to kolejny obszar turystyczny. Autor próbuje jednak wskrzesić ducha lat minionych poprzez podkolorowanie i miejsca i ludzi. Każdy pijak to filozof, każdy wejście klienta do baru, który autor prowadzi, to wydarzenie zgoła metafizyczne. Każde wypowiedziane zdanie to życiowa mądrość, której doświadczają mieszkający w Bieszczadach ludzie. Czy aby na pewno? Dla mnie przez ten obraz przebijają gazetowe doniesienia o poziomie spożycia alkoholu, o jeszcze jednej śmierci przez zapicie się, o bezrobociu i biedzie. Jakoś nie jestem podatny na wpływ reklam, więc i te bieszczadzkie opowieści mnie nie przekonały.

Leave a Reply