Blaszany bębenek – Günter Grass

Blaszany bębenek - Blaszany bębenek - Günter GrassW “Blaszanym bębenku” Grass pracuje nad zupełnie nową postawą. Kieruje się przeciwko tradycyjnemu idealizmowi niemieckiemu, który zamulał prawdę i osłaniał rzeczywistość mgłą podejrzanej wzniosłości, przeciwko heglizmowi, który – posługując się kategorią konieczności historycznej – potrafił usprawiedliwić każdą zbrodnię jako dokonaną w imię racji dziejowych; przeciwko demonizmowi rzekomo właściwemu kulturze niemieckiej, który od czasu do czasu zwodzi swą magiczną siłą naród niemiecki na niebezpieczne manowce zbrodni.

 “Blaszny bebenek” to chyba najwybitniejsza niemiecka powieść XX wieku. Pierwsza część sławnej Trylogii gdańskiej, przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i sprzedana na całym świecie w milionowych nakładach, a zarazem największe dzieło autora, który w roku 1999 został uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Historia Oskara Matzeratha, który w akcie sprzeciwu wobec świata dorosłych w wieku trzech lat postanawia, że nie będzie rosnąć. Ale także historia przedwojennego Gdańska i zawiłego związku Niemców, Kaszubów i Polaków, którzy od wieków żyli w tym mieście.
 Książka w bibliofilskiej edycji, w twardej, płóciennej oprawie z dwiema obwolutami. Jeszcze w tym roku ukaże się tanie wydanie paperbackowe. Kolejne części trylogii: “Kot i mysz” oraz “Psie lata”, wkrótce ukażą się nakładem Oficyny Gdańskiej.

Jedna odpowiedź do “Blaszany bębenek – Günter Grass”

  1. Jak pierwszy raz czytałam, w szkole, to mało zrozumiałam. Ale po latach kupiłam i przeczytałam z prawdziwą przyjemnością! Doskonała powieść!

Leave a Reply