W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu zahacza o herezję? Książka “Bóg i Nauka. Moje dwie drogi do jednego celu” do wywiad-rzeka, który włoski dziennikarz Giulio Brotti przeprowadził ze znanym polskim kosmologiem, teologiem i filozofem przyrody Michałem Hellerem. Wybitny uczony w pasjonującej rozmowie opowiada o dwóch na pozór wykluczających się wartościach, które go ukształtowały: religii i nauce. Relacjonuje wydarzenia ze swojego życia mało znane szerszej publiczności. Przytaczając liczne anegdoty, wspomina trudy dzieciństwa na Syberii, studia, pracę duszpasterską i naukową w czasach PRL-u. Dzieli się także refleksją nad kondycją współczesnego chrześcijaństwa i powszechnej znajomości nauki.

“Bóg i nauka. Moje dwie drogi do jednego celu” to zapiski z pasjonującej rozmowy Michała Hellera z włoskim dziennikarzem Giulio Brottim o nauce, wierze i filozofii. Wybitny uczony wspomina wydarzenia ze swojego życia: trudne dzieciństwo na Syberii, nielegalne studia, pracę naukową i duszpasterską w czasach komunizmu. Dzieli się także refleksjami na temat współczesnego chrześcijaństwa i powszechnej znajomości nauki. 

 

“Spośród moich licznych fascynacji dwie okazały się szczególnie uporczywe i odporne na upływanie czasu:  nauka i religia. Inną moją wadą jest to, że jestem zbyt ambitny. Zawsze chciałem robić tylko rzeczy najważniejsze. A czy może być coś ważniejszego od nauki i religii? Nauka daje nam Wiedzę, a religia daje nam Sens. Zarówno Wiedza jak i  Sens są niezbędnymi warunkami godnego życia. I jest paradoksem, że obie te wartości często pozostają w konflikcie. Nierzadko spotykam się z pytaniem: jak potrafię je godzić? Gdy takie pytanie bywa zadawane przez naukowca lub filozofa, nieodmiennie dziwię się, jak wykształceni ludzie mogą nie dostrzegać, iż nauka nie czyni nic innego, jak tylko eksploruje Dzieło Stworzenia”.

 

„Często, mówiąc o nauce i wierze, formułuje się banalne i płytkie stwierdzenia (np. „cząsteczka Boga”) – ks. Heller przeciwstawia im poważne i odpowiedzialne zadanie formacji „ludzi-mostów” (on sam jest taką osobą”)  L’Osservatore Romano

„Zazwyczaj dialog między nauką a wiarą przypomina rozmowę dwóch głuchych – rzadko spotyka się osoby, które łączą w swoim życiu naukę i wiarę: jedną z nich jest ks. Heller”  Il Manifesto Prof. Michał Heller (ur. 1936), uczony, kosmolog, filozof i teolog, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów tworzących swe kompozycje z liczb i matematycznych formuł. Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Templetona, przyznawaną co roku przez amerykańską fundację o tej samej nazwie osobowościom, które wnoszą „wyjątkowy wkład w postęp badań i odkryć dotyczących rzeczywistości duchowej”. Nakładem Copernicus Center Press ukazały się jego książki Filozofia przypadku i Filozofia kosmologii.

Leave a Reply