C.S.Lewis. Chłopiec, który spisał dzieje Narnii – Michael White

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - C.S.Lewis. Chłopiec, który spisał dzieje Narnii - Michael White

Chłopiec, który spisał dzieje Narnii to biografia C.S. Lewisa (1898-1963), pisarza, naukowca, wykładowcy języka i literatury angielskiej w Oxfordzie i Cambridge, autora prac poruszających problemy moralności chrześcijańskiej, etyki i filozofii, nazywanego przez przyjaciół “apostołem sceptyków”. C.S. Lewis napisał m.in. “Listy starego diabła do młodego”, ale przede wszystkim stworzył fantastyczną krainę Narnii i międzygwiezdnych światów w cyklu “Trylogia międzyplanetarna”. Biografia ta jest osobistym, a jednocześnie wyważonym wizerunkiem pisarza cieszącego się ogromną popularnością, obdarzonego mądrością, niezwykłą wyobrażnią, umiejętnością przejrzystego i logicznego prowadzenia narracji, darem mówienia o sprawach najtrudniejszych w sposób prosty, przemawiający do każdego.

Michael White, autor książek o Leonardzie da Vinci, Newtonie, Mozarcie i Tolkienie, opisuje lata dzieciństwa Lewisa, silną więż emocjonalną łączącą go z matką i bratem, dramatyczne relacje z ojcem, przyjażnie i wielką, póżną miłość do Joy Gresham.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. lewisa

    Tytuł mówi nawet niezainteresowanym wszystko. Tak, przed filmami były książki, miały swojego autora. Dzieciaki czytajcie! Sam łyknąłem będąc sporym już dziecięciem książki o Narnii i byłem zachwycony. A potem sięgnąłem po poważniejsze książki Lewisa, te z fantastycznej trylogii, eseje i opowieści alegoryczne. A teraz sięgnąłem po biografię ich autora Clive Staplesa Lewisa. Jest to książką solidna. Nie jest pisana na kolanach, nie jest również złośliwie krytyczna. To książka rzetelna, White nie przemilcza niewygodnych informacji, tam gdzie ani on ani nawet najbliżsi Lewisowi nie znają jego motywacji, przyczyn jego zachowań, po prostu pisze o tym.
    Autor wprawdzie opisuje życie Lewisa chronologicznie, ale w poszczególnych działach odnoszących się do najważniejszych spraw w życiu autora „Listów starego diabła do młodego”: dzieciństwo, nauka w szkołach i na uniwersytecie, wiara, wojna, związek z o wiele starszą od siebie matką przyjaciela, który zginął na wojnie, najważniejsze dzieła, małżeństwo z największą swoją fanką, jego życie po jej śmierci. Dodatkowo zamieszczono również przewodnik po książkach Lewisa i notki, o tych, którzy go przeżyli. A miał znamienitych przyjaciół skupionych w klubie Inklingów, jak np. J.R.R. Tolkien (tak, ten od Władcy Pierścieni).
    Książka niewątpliwie dla zainteresowanych, dla fanów książek Lewisa, ale zachęcam również tych, którzy zetknęli się z jego twórczością i szukają do niej klucza biograficznego.
    PS. Dobrym uzupełnieniem biografii Lewisa będzie z pewnością książka Humphreya Carpentera „Inklingowie. C.S.Lewis, J.R.R. Tolkien, Charles Williams i ich przyjaciele”.

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!