O Chinach – Henry Kissinger

O Chinach 172x300 - O Chinach - Henry Kissinger“Chiny: cywilizacja trwającą nieprzerwanie od tysiącleci, więź ze starożytną przeszłością, klasyczne zasady strategii i polityki. Stany Zjednoczone: nieco ponad dwieście lat państwowości, liberalizm, interwencjonizm. Ale dziś to dwa największe mocarstwa, od których zależy polityka całego świata.

W przeszłości „świat chiński” i „świat zachodni” stykały się rzadko. Dziś technologia i zależności ekonomiczne wymuszają stały kontakt, ale rodzą też paradoks – choć coraz więcej jest możliwości współpracy, wzrasta też ryzyko konfliktu.

Henry Kissinger, który przez lata był jednym z architektów amerykańskiej polityki zagranicznej oraz głównym graczem w zakulisowych rozgrywkach dyplomatycznych, opisuje przeszłą i teraźniejszą politykę kraju, którego wpływ na losy całego globu — w tym także Stanów Zjednoczonych — z roku na rok staje się coraz większy.

“Bardzo trudno wpisać książkę Kissingera w ramy konkretnego gatunku. Częściowo dlatego, że nieco niepozorny tytuł skrywa w gruncie rzeczy ambitny cel – ukazać sens chińskiej dyplomacji i polityki zagranicznej w toku dwóch tysiącleci oraz uporządkować wydarzenia z przeszłości tak, aby rzucały światło na współczesność. […] Nie jest to ani pamiętnik, ani monografia. Mamy tu raczej do czynienia z połączeniem spostrzeżeń, refleksji, pracy historycznej i badań opartych na doświadczeniu i intuicji”.
„The New Your Review of Books”

 

2 odpowiedzi do “O Chinach – Henry Kissinger”

  1. Bardzo mnie zainteresowała recenzja książki “O Chinach ” chętnie przeczytam i kupię do mojej już dość sporej biblioteki. Dobrze że mamy możliwości kupienia tanich książek. Dzięki za dobre rady.

  2. Chiny mają bardzo ciekawą kulturę, a przede wszystkim odmienną od naszej. Warto przynajmniej liznąć trochę ich kultury. Ja od siebie polecam książkę “Prowadzący umarłych” Liao Yiwu.

Leave a Reply