You are currently viewing Coraz ciemniej Ekstremiści w sieci	Julia Ebner

Coraz ciemniej Ekstremiści w sieci Julia Ebner

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Coraz ciemniej Ekstremiści w sieci	Julia Ebner

Coraz ciemniej Ekstremiści w sieci Julia Ebner

Wzbiera fala antyliberalnego radykalizmu. Olbrzymią rolę odgrywa w tym Internet jako narzędzie komunikacji wszelkiego rodzaju ekstremistów, którzy kwestionują porządek społeczny oparty na prawach człowieka i świeckich formach państwowości. Julia Ebner jest analityczką w londyńskim Instytucie Dialogu Strategicznego, gdzie zawodowo śledzi internetowe strony i akcje rozmaitych grup ekstremistycznych. Postanowiła jednak wejść głębiej w „ciemną sieć”. Po to by lepiej rozpoznać sposoby działania przeciwnika. W tej niebezpiecznej wędrówce przez świat wirtualny, ale i w tak zwanym realu, Ebner stworzyła kilka różnych tożsamości, dzięki którym przenika do kilkunastu grup i organizacji, od skrajnie prawicowej Generacji Tożsamości, przez antyfeministyczne Tradycyjne Żony, po islamskie Oblubienice Dżihadu. Po pokonaniu bariery rekrutacji na zakodowanych kanałach uczy się hakerskich sztuczek i manipulowania mediami, słucha porad, jak być posłuszną żoną. Czasem jej aktywność wykracza poza sieciowe czaty. W Wiedniu śledzi wybory do austriackiego parlamentu w towarzystwie jednego z liderów Generation Identity, w Londynie dyskutuje o przyszłości brytyjskiej odnogi tej organizacji, w niemieckim Ostritz bierze udział w festiwalu muzycznym neonazistów „Tarcza i Miecz”. Bywa demaskowana, szantażowana i zwalniana z organizacji za niesubordynację.

Coraz ciemniej Julii Ebner pokazuje sprawność ekstremistów w informacyjnej walce o umysły i serca ludzi epoki Internetu. Obnaża mechanizmy typowania, rekrutacji, weryfikacji i socjalizacji nowych członków grupy. Stawia pytania o źródła rosnącej popularności radykałów i możliwość skutecznego oporu nie tylko w cyfrowym świecie. Stawka jest wysoka.

“Obserwując przez kilka lat, jak grupy ekstremistyczne działają i doskonalą swój podręcznik taktyki, doszłam do przekonania, że nie można wyposażyć ludzi w potężniejszą broń niż wiedza o tym, jak ekstremiści starają się wykorzystać nasze słabości w wirtualnym i realnym życiu. Świadomość stosowanych przez nich trików pozwoliła mi uniknąć wciągnięcia w tryby radykalizacji. Chciałabym, żeby ta książka pomogła innym bronić się przed zradykalizowaniem, zmanipulowaniem czy zastraszeniem.”
fragment wstępu

“Blond peruka pasuje do koloru końskiego ogona na zdjęciu profilowym mojego awatara na Twitterze. Pamiętaj, mówię do siebie, nazywasz się Jennifer Meyer i jesteś studentką filozofii z Austrii na semestralnej wymianie w Londynie. Przyjmowanie fałszywej tożsamości nie różni się od budowania postaci w powieści. Jeśli nie znasz ich przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, nikt nie uwierzy w opowiadaną historię.

“W 2016 roku austriaccy identytaryści zorganizowali w centrum Wiednia flash mob pozorujący atak terrorystyczny, a kilka miesięcy później zelektryzowali media, nakładając burkę na słynny pomnik Marii Teresy. Ich wyczyny medialne są na tyle prowokacyjne, że posty i tweety na ten temat, udostępniane przez najważniejszych influencerów, rozprzestrzeniają się błyskawicznie – kontrolowana prowokacja. To z kolei zmusza tradycyjne media do omówienia ich działań i dopuszczenia ich w ten sposób do głosu. Kiedy kampania w sieci osiąga punkt krytyczny, co znaczy, że komunikat wykracza poza zainteresowanie społeczności, której dotyczy, „mainstreamowe media” nie mają innego wyjścia, jak tylko go omówić. Celem jest rozprzestrzenienie treści dzielących opinię publiczną, które zmuszają każdego, kto stoi z boku, do zajęcia stanowiska – strategiczna polaryzacja.”

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!