Czarna lista – Aleksandra Marinina

Czarna lista - Czarna lista - Aleksandra MarininaKolejna powieść kryminalna Marininej, tym razem rozgrywająca się czarnomorskim kurorcie. Przystojny milicjant i… autorka kryminałów wspólnie zajmują się dochodzeniem!

Głównym bohaterem jest – znany z innych powieści rosyjskiej mistrzyni kryminału – podpułkownik Stasow z Moskwy, spędzający urlop z córeczką nad Morzem Czarnym. W kurorcie odbywa się festiwal filmowy, który organizuje była żona Stasowa. Z rąk zabójcy kolejno giną gwiazdy pretendujące do wysokiej nagrody. Miejscowe władze nie życzą sobie żadnej pomocy z zewnątrz, Stasow napotyka mur niechęci i milczenia, a afera zatacza coraz szersze kręgi.

Równocześnie moskiewski milicjant ma romans z petersburską literatką, która mieszka w tym samym pensjonacie. Była żona Stasowa zaciska zęby, a jego córeczka znajduje w pisarce wspaniałą przyjaciółkę. Funkcjonariusz moskiewskiej milicji jest zastraszany, ale z uporem bada zagadkową sprawę, wspomagany przez swą wakacyjną sympatię, biegłą w wymyślaniu kryminalnych intryg.

Z recenzji powieści Marininej:

Marinina serwuje tylko towar najwyższej klasy. Ostatecznie to nie przypadek, że studiowała prawo, a potem przez dziesięć lat pracowała w milicji, gdzie dochrapała się pułkownikowskich gwiazdek. A gdy do doświadczenia dodamy prawdziwy talent w intrygowaniu wartką akcją, to okaże się, że określanie jej „rosyjską Agathą Christie” wcale nie jest przesadą.
Bożydar Brakoniecki

Daria Doncowa, Tatiana Polakowa, Aleksandra Marinina… Rosyjska proza kryminalna ma wyjątkowe szczęście do świetnie piszących kobiet […]. Z tej wybornej trójki (nie mylić z trojką) najbardziej znana i ceniona jest ta ostatnia.
Robert Ostaszewski

Leave a Reply