Darmowy ebook MUZYKA NA DWORZE KSIĘCIA HIERONIMA FLORIANA RADZIWIŁŁA Irena Bieńkowska

MUZYKA NA DWORZE KSIeCIA HIERONIMA FLORIANA RADZIWIlla - Darmowy ebook MUZYKA NA DWORZE KSIĘCIA HIERONIMA FLORIANA RADZIWIŁŁA Irena BieńkowskaDarmowy ebook MUZYKA NA DWORZE KSIĘCIA HIERONIMA FLORIANA RADZIWIŁŁA Irena Bieńkowska

Książka Ireny Bieńkowskiej – monografia prezentująca barwny obraz życia muzycznego na dworze polsko-litewskiego magnata – jest jedynym tego typu opracowaniem w polskiej literaturze muzykologicznej.

Autorka, doktor habilitowana Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, rekonstruuje życie muzyczno-teatralne dworu Hieronima Floriana Radziwiłła w Słucku (obecnie Białoruś) i Białej (obecnie Biała Podlaska). Na podstawie unikalnych materiałów archiwalnych pozyskanych w całej Europie rysuje barwny obraz nie tylko nadwornej kapeli, ale także innych formacji artystycznych: trup baletowej (w tym artystów czarnoskórych) i teatralnej, zespołów wojskowego i janczarskiego, a także grupy muzyków towarzyszących podczas polowań.
Dzięki trwającym kilkadziesiąt lat badaniom autorka podważyła przekonanie o niskim poziomie artystycznym Radziwiłłowskiej sceny i hermetycznym kręgu odbiorców. Książka nie tylko przedstawia postacie najciekawszych muzyków i warunki, w których przyszło im żyć i pracować, ale także przybliża wykonywany na dworze repertuar, który dotychczas w znacznym stopniu stanowił dla historyków zagadkę. 

POBIERZ DARMOWE EBOOKI>>>

 

Leave a Reply