Morderstwo młodej i pięknej dziewczyny wstrząsa nie tylko jej szczęśliwą rodziną i przyjaciółmi. Kto i dlaczego mógłby chcieć zamordować uroczą, niewinną i wspaniałą Nannę? Nikt. Czyli wszyscy.
Mgliste, niejasne opisy, mylące wskazówki, kłamstwa, stłumione emocje… Powoli tworzy się krąg podejrzanych – powiązanych ze sobą osób, skrywających mroczne sekrety. Niczego nie można być pewnym aż do końca dochodzenia, które prowadzi komisarz Sarah Lund. To ona znajduje ciało nastolatki, to ona wielokrotnie zmienia życiowe plany, by wraz ze swoim następcą, komisarzem Meyerem, prowadzić śledztwo.
“Dochodzenie” to znakomita powieść sensacyjna oparta na kultowym duńskim serialu “Forbrydelsen”. Bardzo popularny w Polsce “The Killing” (którego producentką jest Veena Sud, twórczyni “Dowodów zbrodni”), jest jego amerykańską adaptacją. Kilka odcinków reżyserowała Agnieszka Holland. Niespodzianką dla widzów, którzy nie znają książki, i czytelników, którzy nie oglądali serialu, jest radykalna zmiana zakończenia oraz znaczne różnice w prowadzeniu niektórych wątków powieści i filmu.
Powieść, która ‘wsysa’ czytelnika od pierwszej do ostatniej strony napisana na podstawie scenariusza najlepszej produkcji kryminalnej ostatnich lat!
Powieść powraca formą do klasycznego kryminału, w którym czytelnicy podążają tropem razem z detektywami odkrywając z czasem kolejne fakty powiązane ze śledztwem. Morderstwo młodej dziewczyny z kochającego i szczęśliwego domu wstrząsa nie tylko rodziną i przyjaciółmi ofiary. Kto i dlaczego mógłby chcieć zamordować uroczą, niewinną i wspaniałą Sarę? Coraz więcej wątków, coraz więcej podejrzanych, zacieśnia się i jednocześnie rozrasta krąg osób, którym pomimo wszelkich pozorów mogłoby zależeć na morderstwie dziewczyny. Kiedy tylko wydaje się, że jesteśmy bliżej rozwiązania zagadki następuje zwrot akcji i znów niczego nie jesteśmy pewni. Mgliste, niejasne wskazówki, kłamstwa i stłumione emocje to klimat książki i tego skomplikowanego śledztwa. Z czasem wszystko, co powiązane jest w jakikolwiek sposób z morderstwem przypomina ogromny, skomplikowany spisek. Nic nie dzieje się przypadkiem. Każdy ukrywa sekret. I niczego, absolutnie niczego nie jesteśmy pewni do końca, do ostatniej strony. Co więcej, nie jesteśmy w stanie uwierzyć, że prawda okaże się tak przerażająca?
Wielkie emocje zarówno w serialach, jak i w powieści wzbudziła postać komisarz Sary Lund – młodej, nieco melancholijnej, ale jednocześnie twardej, sarkastycznej i bardzo bystrej kobiety. Jest w niej idealna kombinacja smutku i pewnej zaciętości. Jej powierzchowność i styl ubierania kopiują wielbiciele na całym świecie. Charakterystyczne swetry, które nosi osiągają zawrotne sumy na aukcjach i są chętnie kupowane przez miłośniczki seriali i powieści. Także specyficzne buty na obcasach. Niektórym i powieść i film mogą wydawać się zbyt chłodne, minimalistyczne i powolne w akcji, ale dajmy im szansę i czas. Natężenie emocji jest budowane stopniowo i w końcu osiąga taką moc, że z trudem wytrzymujemy czekając na rozwiązanie zagadki.
Serial, w którym na początku pojawia się ofiara – młoda dziewczyna, był porównywany do kultowego ‘Miasteczka Twin Peaks’ Davida Lyncha (pamiętamy słynne hasło ‘Kto zabił Laurę Palmer?”, ale w rzeczywistości nie ma z nim zbyt wiele wspólnego, bo rzeczywistość Dochodzenia jest realistyczna i brutalna, mroczna, chłodna i złowieszcza. Tak jak powieści.
SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI?
WPISZ TYTUŁ LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ: