Droga do szczęścia – Richard Yates

Poruszająca opowieść o miłości, poświęceniu, utraconych szansach i niespełnionych marzeniach. 
Nominacja do prestiżowej National Book Award. 

Młode małżeństwo, Frank i April Wheeler, wraz z dwójką dzieci tworzy z pozoru szczęśliwą i kochającą się rodzinę. Jednak pod tym płaszczykiem skrywa się prawdziwe oblicze dwojga ludzi zmuszonych do prowadzenia życia, którego nienawidzą. Nie mogąc znieść przeciętności, jaka ich otacza, decydują się wyjechać do Francji, gdzie mają nadzieję rozwijać swoją wrażliwość artystyczną. Błyskotliwi, piękni i utalentowani, już wkrótce zmuszeni będą położyć na szali swoje nadzieje i ideały, by w ostatecznym rozrachunku zdradzić nie tylko siebie wzajemnie, ale też najlepszą cząstkę własnej natury. 

Powieść dawno okrzyknięta w Stanach rodzajem kultowego wzorca, który reżyser Sam Mendes postanowił przenieść na duży ekran, obsadzając w rolach głównych Kate Winslet oraz Leonarda Di Caprio.

Jedna odpowiedź do “Droga do szczęścia – Richard Yates”

  1. Trzeba było ekranizacji z Kate Winslet i Leonardo DiCaprio by ta powieść, uważana za jedną z najlepszych dwudziestowiecznych powieści amerykańskich, została u nas wydana. Lepiej późno niż wcale.
    Najgorsze, kiedy nie wiadomo, że jest źle. Kiedy wszystko toczy się swoim torem, codzienność niczym nas nie zaskakuje, a potem wszystko się wali, a my zadajemy durne pytanie: a dlaczego? „Droga do szczęścia” to opis rozkładu młodego małżeństwa z Ameryki lat 50-tych. Frank i April Wheeler nie znajdą drogi do szczęścia, nie zmienią swojego nudnego znienawidzonego życia, w spełnienie dawnych marzeń. Co więcej, zrujnują nawet te pozory, które zastępowały im prawdziwe, szczere życie. Yates po prostu opisuje ich drogę do nieszczęścia, nie moralizuje, nie wskazuje łatwych recept, na szczęście. Każdy idzie inną ścieżką, każdy może się stoczyć lub zdobyć szczyt. Każdy, oprócz tej dwójki, której odpowiedników w swoim życiu pewnie znacie.

Leave a Reply