Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 – 20 czerwca 2013 – Jerzy Pilch

Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 20 czerwca 2013 180x300 - Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 - 20 czerwca 2013 - Jerzy PilchKiedy w czerwcu 2012 roku Jerzy Pilch zaczyna pisać drugi tom dziennika, Polska wylega na stadiony i w nieznośnym upale przeżywa rytualne porażki drużyny narodowej. Pisarz, wytrawny filozof polskiej piłki nożnej, przybiera tymczasem bardziej osobisty ton: odwraca się od telebimów na sąsiednim placu Defilad i w mieszkaniu na Hożej konfrontuje się ze wzmożeniem rzeczy ostatecznych. Kobiety odchodzą w siną dal – demony podchodzą ze wszystkich stron. Rzadsze stają się wizyty w realnej Wiśle – imaginacyjnej prawie nie opuszcza.
Otwarcie pisze o tęsknocie za zdrowiem, o uldze porannych przebudzeń, szansach na życie wieczne. Bablu, Cioranie, Dostojewskim. Obok osobistych przemyśleń nie brak tu anegdot i nawiązywań do bieżących wydarzeń. Typowe dla autora dystans i ironia, połączone z przeczuciem nieuniknionej, ale i na swój sposób wyzwalającej utraty kontroli nad wszystkim, czynią „Drugi dziennik…” frapującą i nieprzewidywalną lekturą. Bo to, co tak naprawdę zostało, to „Bóg i piłka nożna”. Ponad wszystko, „Drugi dziennik…” to prawdziwa rozkosz obcowania z Pilchowską frazą w sensie ścisłym.

2 odpowiedzi na “Drugi dziennik. 21 czerwca 2012 – 20 czerwca 2013 – Jerzy Pilch”

  1. Czytałem pierwszą część i bardzo się cieszę, że jest i druga. Pilcha w tym 100%, czyta się świetnie, napisane gienialnie!

  2. Tak sobie myślę, że Pan Pilch może już się nudzi tymi pochwałami. Czytam Dziennik i oczywiście bardzo mi się podoba. Przyczepię się więc do tego, że szkoda, że tak mało tych dzienników wydał! 🙂

Leave a Reply