Dwanaście miesięcy z archeologią – Andrzej Kokowski

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Dwanaście miesięcy z archeologią - Andrzej Kokowski

Dwanaście miesięcy z archeologią 184x300 - Dwanaście miesięcy z archeologią - Andrzej KokowskiKsiążka o najważniejszych problemach archeologii: rabowaniu archeologicznych stanowisk, dyskusji o pochodzeniu Słowian i miejscu badań nad starożytnością we współczesnej świadomości historycznej. Autor odsłania nową, pasjonującą dziedzinę archeologii – wykopaliska w archiwach, mające na celu poszukiwanie informacji o stanowiskach, kolekcjach i zabytkach uznanych za zaginione, na przykład w wojennej zawierusze. Stara się także pokazać, jak niezwykle barwna była starożytność i jak wiele warstw niezbędnych do jej rozpoznania pozostaje ciągle poza zasięgiem archeologa, ale jednocześnie, jak bliskie naszemu było zachowanie ludzi sprzed kilkunastu wieków. Pokazuje niezwykłą temperaturę archeologicznej przygody – mozół składania układanki pozornie nieistotnych faktów i znaczenia mało efektownych znalezisk – oraz emocje towarzyszące wykopaliskom. To jego opozycja do potocznego widzenia archeologii jako nauki o „garach”, „kościach” i „kamieniach’.

Swoje teksty, będące w gruncie rzeczy zbiorem dwunastu wykładów, ilustruje odpowiednio wyselekcjonowanym materiałem archeologicznych i przedziela je rysunkami „odkrytego” przez siebie emigracyjnego artysty Jerzego Faczyńskiego (1917-1997), którego również fascynowała starożytność, jak też Sławomira Mrożka i Szymona Kobylińskiego. Książka jest przeznaczona dla miłośników archeologicznych starożytności. Jest pisana barwnym i potocznym językiem pozbawionym naleciałości naukowego slangu.

 

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. laftwo

    To nieprawda, że książka przeznaczona jest tylko dla interesujących się archeologią, ponieważ to bardzo ciekawa książka, napisana świetnym językiem i z pasją.

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!