Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym Maciej Czarnecki

CENA KSIAZKI 300x150 - Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym Maciej Czarnecki

Dzieci Norwegii 200x300 - Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym Maciej CzarneckiDzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym Maciej Czarnecki

Norwegia to państwo liczące ponad 5 milionów mieszkańców, z czego ponad 100 tysięcy to Polacy, którzy stanowią największy odsetek emigrantów w tym kraju. Perspektywa życia na wysokim poziomie przyciąga do Norwegii wielu naszych rodaków. Czy jest to jednak kraj idealny? Wielu mieszkańców drży na samą myśl o norweskim ośrodku Barnevernet, który zajmuje się ochroną praw dzieci. Z licznych opowiadań naocznych obserwatorów wynika, że wystarczy jeden telefon nieżyczliwego sąsiada, by rodzina mogła zostać rozdzielona na wiele miesięcy. Zdarzają się również sytuacje, w których to sami podopieczni dzwonią do Barnevernet prosząc o pomoc.

Czy obawy mieszkańców mają rzeczywiste uzasadnienie? A może wokół ośrodka narosło po prostu zbyt wiele niedomówień i mitów? Czy Barnevernet może odebrać dziecko bez żadnego powodu? Ilu pomyłek i pochopnych decyzji dopuścił się w trakcie swojej działalności? Czyim dobrem tak naprawdę kieruje się ten ośrodek? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swojej książce autor Maciej Czarnecki, który postanawia odkryć obie strony medalu, obalając tym samym wiele mitów i niedopowiedzeń wynikających z ustnych przekazów mieszkańców jak i zamieszkujących w Norwegii emigrantów.

„Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym” to najnowsza pozycja Macieja Czarneckiego. Autor na podstawie przeprowadzonych rozmów z dziećmi, rodzinami, pracownikami społecznymi, ekspertami, a także samym ośrodkiem Barnevernet stworzył rzetelny i poruszający reportaż. Okazuje się, że nie wszystko jest tutaj czarno-białe, a każda ze stron posiada w swoich argumentach trochę racji.

Maciej Czarnecki jest autorem poradnika pod tytułem „Rozwój organizacyjny a problemy wzrostu przedsiębiorstw”. „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym” to druga pozycja w jego literackim dorobku.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!