Dzieła wszystkie. Poezje zebrane – Bolesław Leśmian

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Dzieła wszystkie. Poezje zebrane - Bolesław Leśmian

Dzieła wszystkie. Poezje zebrane 181x300 - Dzieła wszystkie. Poezje zebrane - Bolesław LeśmianNie trzeba przekonywać, iż Bolesław Leśmian jest jednym z najwybitniejszych poetów dwudziestego wieku.
A mimo to nie doczekał się jeszcze pełnej krytycznej edycji swoich dzieł. Najwyższa pora nadrobić tę zaległość. Rozpoczynamy więc sześciotomowe wydanie Dzieł wszystkich od Poezji zebranych, gdzie znajdą się utwory z wszystkich wydanych osobno tomików Leśmiana (Sadu rozstajnego, Łąki, Napoju cienistego oraz pośmiertnie wydanej Dziejby leśnej). Dopełnieniem głównego zrębu poezji Leśmiana jest pokaźny zestaw wierszy rozproszonych, pochodzących z pierwszego okresu twórczości poety, niezamieszczonych w żadnej z jego poetyckich książek, wreszcie utwory pisane po rosyjsku wraz z ich polskimi przekładami. Prezentują one kształtowanie się indywidualności artystycznej poety, przemiany jego stylu, a także narastanie problematyki artystycznej właściwej dojrzałemu dziełu Leśmiana. Całość opatrzona szczegółowymi przypisami oraz notą edytorską profesora Jacka Trznadla, który stanął przed trudnym zadaniem, zważywszy na charakterystyczne dla Leśmiana osobliwe formy i brzmienia wyrazowe czy zwłaszcza – istotną nie tylko dla edytorów – interpunkcję.

 

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

1 komentarz

  • W szkole nikt nie lubił poezji Leśmiana, oprócz mnie. I tak mi zostało. I już się nie mogę doczekać na kolejne tomy, świetnie opracowane!

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!