Dziennik. Tom 2. 1970-1979 – Sławomir Mrożek

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Dziennik. Tom 2. 1970-1979 - Sławomir Mrożek

Dziennik. Tom 2. 1970 1979 210x300 - Dziennik. Tom 2. 1970-1979 - Sławomir MrożekOdyseja Sławomira Mrożka trwa!
Wyczekiwany kolejny, drugi tom “Dziennika” Sławomira Mrożka obejmuje lata 1970-1979. Pisarz przebywa w tym czasie na emigracji – podróżuje po Europie, zwiedza Stany Zjednoczone, po raz pierwszy też odwiedza Amerykę Południową.
Prywatne zapiski pomagają zajrzeć w prywatny świat dramaturga. Dostarczają też wielu ważnych informacji o genezie jego dzieł. Jedno jest pewne – przed czytelnikami kolejny etap fascynującej intelektualnej przygody.
Wydanie pierwszego tomu “Dziennika” Sławomira Mrożka było najważniejszym wydarzeniem literackim 2010 roku. Książka zdobyła nagrodę czytelników Nike 2011.
Justyna Sobolewska “Polityka”: “Lornetka sprawia mi wiele radości” – notuje Mrożek. Dzięki niej mógł podglądać ludzi, nie będąc przez nich widzianym. Każdy wzrok go bowiem peszył, musiał udawać i zakładać jakąś maskę. A tak, obserwował bezkarnie i do woli. W dzienniku sam siebie obserwuje jakby przez lornetkę. Pierwszy tom jest rzeczywiście czymś wyjątkowym na tle dzienników innych polskich pisarzy. Przynosi zapis bardzo dogłębnej i bezlitosnej autoanalizy. Tutaj świat zewnętrzny, spotkania, ludzie, zdarzenia są tylko dodatkiem do zmagań wewnętrznych: “Świat przeszkadza mi w życiu” – notuje.

Roman Pawłowski “Gazeta Wyborcza”: “Dziennik” Mrożka warto czytać, bo to historia nie tylko jednego pisarza, ale całej generacji intelektualistów ze wschodniej Europy, którzy podobnie jak on stanęli przed dylematem: zachowanie tożsamości za cenę kompromisu czy wolność połączona z ryzykiem utratym korzeni. Szczery do bólu, przepełniony goryczą, chwilami ekshibicjonistyczny, jest jednym z najbardziej gorzkich świadectw ludzkiego dążenia do wolności.
Dariusz Nowacki, “Tygodnik Powszechny”: Kto wie, czy dla dzisiejszej i jutrzejszej publiczności kulturalnej to nie dzieła dramaturgiczne lecz pisma prywatne Sławomira Mrożka okażą się najbardziej atrakcyjne.

O autorze

Sławomir Mrożek (ur.1930), dramatopisarz, prozaik, satyryk. Prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny. Jeden z najbardziej poczytnych polskich prozaików.
Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!