Elegia dla bidokow 193x300 - Elegia dla bidoków	J D VanceElegia dla bidoków J D Vance

Najważniejsza książka o Ameryce ostatnich lat. 2 miliony sprzedanych egzemplarzy. Od ponad 70. tygodni bestseller “New York Timesa”. W produkcji film w reżyserii Rona Howarda

Historia Vance’ów zaczyna się w pełnych nadziei latach powojennych. Dziadkom autora, bidokom z Jackson, w stanie Kentucky, udało się awansować do klasy średniej, a ukoronowaniem sukcesu stał się J.D., który jako pierwszy zdobył dyplom wyższej uczelni. Czy zdołał uciec od spuścizny przemocy, alkoholizmu, biedy i traum, tak typowych dla rejonu, z którego się wywodzi?

Szczera i bezpretensjonalna opowieść Vance’a o dorastaniu w biednym miasteczku w “pasie rdzy”, to również niezwykle aktualna analiza kultury pogrążonej w kryzysie – kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej. O zmierzchu tej grupy społecznej, od czterdziestu lat ulegającej powolnej degradacji, powiedziano już niejedno. Nigdy dotąd jednak nie opisano jej z takim żarem, a zwłaszcza – od środka.

Znaczna część Stanów Zjednoczonych straciła wiarę w amerykański sen, co znalazło odzwierciedlenie w wyniku ostatnich wyborów prezydenckich. “Elegia dla bidoków” pokazała Amerykanom z dużych miast, jak mało wiedzą o swoich rodakach, jak mylne mają o nich wyobrażenie. A ciepła, wyrozumiała narracja Vance’a stała się ważnym głosem w dyskusji o rozwarstwieniu społecznym. O tej książce mówi cała Ameryka.

2 thoughts on “Elegia dla bidoków J D Vance

  1. Lui

    Świetna książka choć nie wszyscy dobrze o niej piszą. Pewnie ludziom z tego środowiska nie podoba się jak o nich pisze. Czasem łatwiej zaprzeczać faktom.
    Czytam właśnie i widzę wiele podobieństw z pewnymi grupami w Polsce. Całe życie w jednej wsi. W tygodniu praca dom i piwko z kumplami. W niedziele do kościoła i na obiadek do rodziców. Raz w roku wakacje nad morzem. Nuda nuda i jeszcze raz nuda!

Leave a Reply