Football Against The Enemy. Piłką we wroga Simon Kuper

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Football Against The Enemy. Piłką we wroga Simon Kuper

Football Against The Enemy. Piłką we wroga Simon Kuper

 Fascynująca opowieść o tym, jak futbol stał się częścią codziennego życia wielu narodów;
– Autor scharakteryzował różnice polityczno-sportowe między Europą, obiema Amerykami, Afryką i Azją;
– Pierwsza książka Simona Kupera, która pozwoliła mu wypłynąć na szerokie wody dziennikarstwa sportowego.

Na całym świecie piłka nożna jest potężną siłą wpływającą na życie miliardów ludzi. Skupiają się w niej jak w soczewce kultura, tożsamości narodowe, poglądy polityczne. Futbol to medium, poprzez które wyrażane są nadzieje i lęki świata, pasje i nienawiść.

Simon Kuper odwiedził 22 kraje, od Republiki Południowej Afryki po Włochy, od Rosji po Stany Zjednoczone, aby zbadać, w jaki sposób piłka nożna je ukształtowała. Jednocześnie próbował dowiedzieć się, co kryje się za charakterystycznym stylem gry każdego narodu, od beztroskiego wyrażania siebie przez Brazylijczyków po niespokojną kalkulację Włochów. Podczas podróży spotkał niezwykłą grupę piłkarzy, polityków, dowódców i fanów, wśród których znaleźli się m.in. mieszkaniec Berlina prześladowany przez Stasi za sympatyzowanie z Herthą BSC, argentyński generał z własnym spojrzeniem na piłkarską taktykę i członkowie ultrasów Dinama Zagrzeb, uczestnicy wojny w Jugosławii.

Autor nie bał się zmierzyć z trudnymi tematami i poprzez futbol objaśnił świat: polityczne, religijne i kulturowe tło piłki nożnej, które często jest dużo ważniejsze i ciekawsze od tego, co dzieje się na murawie.

Michel Platini powiedział kiedyś w wywiadzie dla L’Equipe: „Zespół piłkarski uosabia sposób bycia, kulturę”. Właśnie z tego powodu Simon Kuper wyruszył w podróż dookoła świata, aby ustalić, jakie przełożenie na futbol ma sytuacja panująca w danym kraju. Jego frapująca wyprawa objęła Europę, Amerykę Południową i Północną, Afrykę oraz Azję. Po setkach rozmów z trenerami, politykami, piłkarzami, dziennikarzami i kibicami, Holender stworzył debiutancką książkę, która okazała się strzałem w dziesiątkę. Jego dzieło zostało uhonorowane Nagrodą Książki Roku 1994 im. Williama Hilla, a potem stało się międzynarodowym bestsellerem.

Jaki klub piłkarski zajmował się eksportem paliwa jądrowego i złota? Dlaczego Garrincha i Pelé byli największymi idolami Brazylijczyków? Kiedy i gdzie miała miejsce największa katastrofa w historii futbolu? Czym różni się zawodnik brytyjski od kontynentalnego? Kim był Ted Troost, z którego usług korzystali Ruud Gullit i Marco van Basten? Na co narzekał Luther Blissett podczas gry dla Milanu i z jakiego powodu Ibrahim Babadinga nosił przydomek „Maradona”?

Autor w publikacji pt. Football Against The Enemy. Piłką we wroga wytłumaczył potęgę oddziaływania futbolu na politykę, kulturę i funkcje społeczno-gospodarcze pod różnymi szerokościami geograficznymi. Pokazał jak zmieniał się świat w latach 90. poprzez piłkę nożną.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!