Forrest Gump – Winston Groom

CENA KSIAZKI 300x150 - Forrest Gump - Winston Groom

Forrest Gump 175x300 - Forrest Gump - Winston GroomFENOMENALNA POWIEŚĆ, NA PODSTAWIE KTÓREJ NAKRĘCONO JEDEN Z NAJSŁYNNIEJSZYCH FILMÓW WSZECH CZASÓW 

Powiem wam jedno: bycie idiotem to nie pudełko czekoladek. Ludzie śmieją się, nerwują, poszturchują. Teraz gadają, że trzeba być miłym dla zapóźnionych, ale powiem wam tyle – nie zawsze jest tak. W każdym razie ja się nie skarżę, bo jak to się mówi, mam kawał ciekawego życia.

Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co dostaniesz…

Poznajcie Forresta Gumpa, sympatycznego i zaskakująco łebskiego bohatera tej nadzwyczajnej odysei komicznej. Forrest najpierw – dość przypadkowo – zostaje gwiazdą drużyny futbolowej Uniwersytetu Alabama, później jedzie do

Wietnamu, gdzie staje się bohaterem wojennym, robi też karierę jako światowej klasy pingpongista i zapaśnik i oraz potentat handlowy… W samym środku swoich przygód porównuje wojenne blizny z Lyndonem Johnsonem, odkrywa prawdę o Richardzie Nixonie i przeżywa wzloty i upadki, pozostając wiernym swej jedynej i prawdziwej miłości – Jenny. Jednocześnie przez całe swoje życie z dziecięcą mądrością i nieustannym zdziwieniem nie przestaje się przyglądać otaczającym go ludziom. W powieści obserwujemy nadzwyczajną podróż Forresta przez trzy dekady kulturowego krajobrazu Ameryki. Forrest Gump ma do opowiedzenia cholernie dobrą historię – by w nią uwierzyć, trzeba ją po prostu przeczytać…

„Forrest Gump pochodzi w prostej linii od Wolterowskiego Kandyda i Hucka Finna; jego humor jest agresywny i dosadny, ironia niesłychanie celna. Zarazem nie chodzi tu o pusty śmiech, osądowi zostają bowiem poddane majestatyczne i wyniosłe postacie naszej kultury i historii. Kto nie czytał tej książki, zasługuje na to, aby zimę spędzić w Dakocie Północnej”.

Jim Harrison

„Winston Groom jest twórcą idealnego obywatela współczesnego świata – doskonałego idioty”.

P.J. O’Rourke

„Forrest Gump to opowieść o nas i o naszych powszednich marzeniach. Ciepła i zgryźliwa jednocześnie, niebywale śmieszna „opowieść idioty”, która wyszła spod pióra świetnego pisarza”.

George Plimpton

Winston Groom (ur. 1944), podobnie jak jego słynny bohater, pochodzi z Mobile w stanie Alabama. Po ukończeniu studiów walczył w Wietnamie, co zaowocowało napisaniem głośnej powieści W lepszych czasach (1978). Inne jego książki – nominowana w 1984 do Nagrody Pulitzera Conwersations with the Enemy, której jest współautorem, Kiedy umiera lato (1982), Only (1994) i Shrouds of Glory (1995) także cieszyły się dużym powodzeniem. Jednak najgłośniejszą książką Winstona Grooma jest sfilmowana przez Roberta Zemeckisa powieść Forrest Gump, wydana po raz pierwszy w 1986.
Forrest Gump – zarówno jako powieściowy pierwowzór, jak i jego filmowe wcielenie wykreowane przez Toma Hanksa – zyskał sobie niezwykłą popularność wśród czytelników i widzów. Film otrzymał sześć Oscarów, książka doczekała się wielu wznowień i tłumaczeń na całym świecie oraz kontynuacji pt. Gump i spółka (1995). Wcześniej ukazały się także Gumpizmy, czyli mądrości Forresta Gumpa.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!