You are currently viewing Frantz Fanon Czarna skóra, białe maski

Frantz Fanon Czarna skóra, białe maski

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Frantz Fanon Czarna skóra, białe maski

Frantz Fanon Czarna skóra, białe maski

Pierwsze polskie wydanie legendarnego eseju, jednego ze zrębów ruchu antykolonialnego, który stał się później ważnym punktem odniesienia dla studiów postkolonialnych na całym świecie. Głównym tematem książki jest analiza dziedzictwa kolonializmu z perspektywy psychologicznej. Fanon skupia się w niej na języku oraz na relacji między czarnym i białym. Odwołując się do świadectw historycznych, literackich, do myśli filozoficznej i do własnego doświadczenia, stawia tezę, że piętno kolonializmu nosi wszelkie znamiona zbiorowej neurozy i że trzeba się zastanowić nad tym, jak uleczyć ten stan. Pokazuje, jak stworzony przez kolonialną represję mechanizm poczucia wyższości i niższości reprodukuje się w świadomych i nieświadomych zachowaniach, postawach i lękach. Zastanawia się też nad tym, jak wyjść z bezustannie nakręcającej się spirali stereotypów i uprzedzeń. Opublikowany w 1952 roku esej nie stracił swej profetycznej mocy i wciąż pozostaje jednym z najważniejszych tekstów poświęconych rasizmowi.

*

Bezkompromisowy i rewolucyjny, a równocześnie pełen uważności na los jednostki esej Frantza Fanona wciąż poraża swoją precyzyjnością i trafnością.
Justyna Szklarczyk, “Polityka”

 

Ponad pół wieku na półce z literaturą walczącą czekało puste miejsce. Oto książka pisana z żarliwością, która do dziś parzy.
Magdalena Nowicka-Franczak, “Tygodnik Powszechny”

 

Polski przekład “Czarnej skóry, białych masek” otrzymujemy w chwili szczególnych napięć społeczno-politycznych w kraju. Przemoc homofobiczna, łamanie praw kobiet przez rządzących, a także bezczynność rządu w opanowywaniu drugiej fali pandemii spotkały się z gwałtowanym sprzeciwem niemałej części obywateli i obywatelek, których w taki czy inny sposób dotknęła opresja i wykluczenie. W tym kontekście lektura tekstu Fanona może zyskać jeszcze inny wymiar. Chodziłoby nie tylko o przyjrzenie się refleksji wybitego teoretyka rasizmu w perspektywie historycznej, lecz także o potraktowanie jego dzieła jako głosu ciągle aktualnego i inspirującego w kontekście ostatnich wolnościowych zrywów w Polsce.

Agnieszka Więckiewicz, “Mały Format”

 

Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Instytutu Francuskiego w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego Boy-Żeleński.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!