Gnój – Wojciech Kuczok

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Gnój - Wojciech Kuczok

Gnój 198x300 - Gnój - Wojciech KuczokGnój to wstrząsająca, a chwilami tragikomiczna historia rodzinnego piekła, opowiadana przez dziecko, które jest jednocześnie obiektem przemocy i jej obserwatorem. Narrator opisuje rodzinny rytuał: metodyczne, przypominające tresurę bicie, które jest wyłącznie przyspieszonym kursem buntu i nienawiści. Gnój to studium rodzinnych patologii, przede wszystkim kalekiego ojcostwa – niedojrzałego emocjonalnie, niezdolnego do komunikacji i do wyjścia poza układ słabszy-silniejszy, a także widziana oczami dziecka panorama współczesnego, jak i historycznego Śląska, próba zatrzymania jego niepowtarzalnego kolorytu, ale i ukazania tego, co zwykle wstydliwie skrywane.
Gnój od początku pomyślany był jako powieść antybiograficzna. Zapisałem w niej wszystko, czego nie pamiętam. To powrót do mojej ulubionej psychopatologii życia rodzinnego. Na przykładzie historii tradycyjnej śląskiej rodziny pokazuję konfrontację dwóch Śląsków: robotniczego, chacharskiego z tym inteligenckim, arystokratycznym. To walka dwóch żywiołów, której przygląda się dziecko.
Wojciech Kuczok

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. henek

    To dobra powieść, ale jak czytam, że taka wstrząsająca, to przypomina, że gorsze rzeczy słyszymy w mediach. A część z nas i tak nadal tłucze dzieci. Choć oni pierwsi będą powtarzać, że tak nie wolno!

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!