Gówno się pali – Petr Šabach

Gówno się pali (czes. Hovno hoří) to bestsellerowy zbiór, składający się z dwóch opowiadań i noweli, połączonych motywem odwiecznej walki płci.

Książka była kilkanaście razy wznawiana w Czechach, na jej podstawie powstał popularny film Pelíšky (Pod jednym dachem), nagrodzony m. in. Czeskim Lwem w kategorii Najlepszy film roku.
Autor w dowcipny i trafny sposób opisuje tu wrodzone różnice między kobietami i mężczyznami. 

Petr Šabach (ur. 1951 w Pradze) – w tej chwili czołowy czeski humorysta. Na podstawie jego dorobku powstało pięć filmów fabularnych. Twórczość tego prozaika pełna jest ciepłego humoru i ironii, pogody ducha, ale i słodko- gorzkiej, prostej mądrości. Petr Šabach jest uważany za kontynuatora tradycji pisarskiej ukochanego również przez Polaków autora – Bohumila Hrabala.

„Skrzy się humorem na każdej stronie, w księgarni wybuchnąłem takim śmiechem, że chciano wzywać pogotowie…”

Rafał Bryndal, Radio ZET

„Literatura czeska par excellence. W sensie humoru owianego melancholią. I w tym, że wszystko, co się w niej dzieje, zanurzone jest po szyję w dniu powszednim. Tak, ona z życia wzięta, ale nie w sensie naszych seriali. W niej chodzi o to, co zakręcone, nieprawdopodobne, niewiarygodne. O normalne szaleństwo, po prostu. Lub szaleńczą normalność. Šabach to wędkarz, który łowi – od członków rodziny, znajomych, sąsiadów – tylko takie ryby (czytaj: historie), które w głowie się nie mieszczą. A są. To autor spod znaku facecji. Kolekcjoner anegdot, uwielbia je, szczególnie te z puentą.”

Janusz Rudnicki, Gazeta Wyborcza

„Gorzka ironia idzie tu pod rękę z łagodnym humorem, ludzkie problemy zaś pokazane są w mikroskali niczym u mistrza Hrabala.”

Maciej Robert, Uważam Rze 

Czytałem ostatnio książkę Petra Šabacha o łatwym do zapamiętania tytule “Gówno się pali”. Trzy opowiadania jakby o niczym, o prozaicznych zdarzeniach, które okazują się esencją czeskiego dowcipu. Polecam.”

Andrzej Grabowski- aktor

Leave a Reply