Igły. Polskie agentki które zmieniły historię – Marek Łuszczyna

Igły. Polskie agentki które zmieniły historię - Igły. Polskie agentki które zmieniły historię - Marek Łuszczyna

Igły. Polskie agentki które zmieniły historię

Marek Łuszczyna

Dyskretne, sprytne, bezwzględne, precyzyjne – niczym szpieg ze słynnej powieści Kena Folletta. Agentki, które pracowały dla polskiego – ale też brytyjskiego lub hitlerowskiego – wywiadu, rodowite Polki i kobiety, dla których Polska stała się nową ojczyzną. Arystokratki, żony dyplomatów, córki przedsiębiorców, troskliwe panie domu i przedwojenne feministki, dojrzałe opiekuńcze matki i nastolatki, którym ledwo starczało siły, by przeładować pistolet… „Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię” to pasjonująca opowieść o kobietach szpiegach. 

W czasie drugiej wojny światowej miały zdobywać i dostarczać odpowiednim osobom informacje, od których zależał los setek tysięcy ludzi. Zostały szpiegami z pobudek patriotycznych i wewnętrznej potrzeby, a czasem przez przypadek, wrodzoną naiwność lub ślepą miłość. Nie oczekiwały za swoje dokonania nagród. I wyróżnienia rzeczywiście je omijały. Podejmując się misji decydujących o losach świata, ginęły lub – w najlepszym razie – skazywano je na zapomnienie. Te, które ocalały, czekała po wojnie cela w więzieniu UB lub ciężki los na emigracji. 

Wśród bohaterek książki „Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię” znalazła się Halina Szymańska, która przekazywała aliantom informacje wprost ze sztabu generalnego Wehrmachtu. Poznamy losy Władysławy Macieszyny, która przyczyniła się do tego, że Niemcom nie powiódł się projekt zniszczenia Londynu za pomocą rakiet V2. Przeczytamy o Marii Sapieżynie, która próbowała uświadomić Piusowi XII, że milczenie w sprawie Zagłady to wielka nieprawość, a także o Krystynie Skarbek, „ulubionej agentce” Churchilla, która została zamordowana kilka lat po wojnie, a okoliczności jej śmierci do dziś pozostają tajemnicą. 

Marek Łuszczyna (ur. 1980) – reporter, dziennikarz, publikował m.in. w „Dużym Formacie”, „Życiu Warszawy”, „Bluszczu”, „Chimerze”, „Pressie”, pracował dla radiowej Trójki i Fundacji im. Zofii Rydet.

Leave a Reply