Inteligencja sztuczna rewolucja prawdziwa Chiny USA i przyszłość świata Kai-Fu Lee

CENA KSIAZKI 300x150 - Inteligencja sztuczna rewolucja prawdziwa Chiny USA i przyszłość świata	Kai-Fu Lee

Inteligencja sztuczna rewolucja prawdziwa 200x300 - Inteligencja sztuczna rewolucja prawdziwa Chiny USA i przyszłość świata	Kai-Fu LeeInteligencja sztuczna rewolucja prawdziwa Chiny USA i przyszłość świata Kai-Fu Lee

“Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa” to fascynująca opowieść o rywalizacji między Chinami a USA na polu sztucznej inteligencji.

Jakie korzyści i zagrożenia dla człowieka – i całego świata – niesie ze sobą rozwój tej niezwykłej technologii?

Jest taka słynna scena w “Odysei kosmicznej” Kubricka, kiedy jeden z małpoludów (pewnie odległy przodek naszego gatunku) odkrywa, że kawałek kości może być narzędziem. Postęp cywilizacyjny polega w dużej części właśnie na odkrywaniu bądź konstruowaniu narzędzi, które ułatwiają nam życie. Od maszyn napędzanych siłą bezwładu (wahadła, sprężyny) poprzez te napędzane siłą mięśni przeszliśmy w końcu do pary i elektryczności. Kilkadziesiąt lat temu zaś matematycy i programiści zaczęli posługiwać się zupełnie nowym pojęciem sztucznej inteligencji (SI) – jej pojawienie się zapoczątkowało prawdziwą rewolucję. Zaczęło zmieniać nasz świat i nas samych w zawrotnym tempie.

Na kartach książki “Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa” Lee Kai-Fu odpowiada na najbardziej nurtujące pytania, jakie pojawiają się w kontekście SI. Mianowicie czy bliski jest już czas, kiedy maszyny zupełnie zastąpią człowieka? Kto skorzysta na tym najbardziej, kto zaś ucierpi? Czy rozwój sztucznej inteligencji sprawi, że na rynku zabraknie miejsc pracy? W jaki sposób może to pogłębić nierówności społeczne? To pytania niezwykle ważne, na które powinniśmy odpowiedzieć sobie już teraz. Autor proponuje tu kilka rozwiązań, które mogą znacząco obniżyć zagrożenia związane z rozwojem technologii i sztucznej inteligencji.

Przedstawiona książka to również fascynująca opowieść o swoistym wyścigu zbrojeń, jaki toczy się obecnie w zakresie sztucznej inteligencji między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Okazuje się bowiem, że zarówno Dolina Krzemowa, jak i Państwo Środka idą w tej materii łeb w łeb. Ich rywalizacja ma natomiast niebagatelny wpływ na całą resztę świata.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!