Amos Oz, izraelski pisarz o światowej renomie i autorytet moralny w swoim kraju, w trzech krótkich, pełnych pasji i błyskotliwego humoru esejach bada naturę fanatyzmu i zastanawia się, jakie remedium zastosować na tę chorobę. Przekonuje też, że konflikt palestyńsko-izraelski może zostać zażegnany, i w eseju „Pomiędzy dwiema racjami” podsuwa realistyczne rozwiązanie. Eseje Amosa Oza, pierwotnie wygłoszone w formie wykładów w Tybindze w Niemczech, po ataku terrorystycznym 11 września 2001 roku, nabierają szczególnej aktualności w obliczu zaogniającego się konfliktu na Bliskim Wschodzie, a argumenty pisarza brzmią teraz z jeszcze większą mocą.

Rzadko się zdarza czytać książki tak znakomite, tak dowcipne, na tak fundamentalny temat. Amos Oz w zdumiewająco jasny sposób pokazuje naturę fanatyzmu i podaje sposoby na jego uniknięcie.

Marcin Król, „Dziennik”

One thought on “Jak uleczyć fanatyka – Amos Oz

  1. mania

    Cieniutka to książeczka składająca się z trzech wykładów wygłoszonych przez tego izraelskiego pisarza w Europie kilka lat temu na temat… niby fanatyzmu, choć nie tylko. Niestety tak się stało, że do tych samych terenów swoje roszczenia od tysięcy lat zgłaszają i Żydzi i Palestyńczycy. Nie ma mądrego, który potrafiłby podzielić tę ziemię sprawiedliwie. Z tego powodu pojawili się tam palestyńscy fanatyczni zamachowcy samobójcy i zmilitaryzowany Izrael broniący za wszelką cenę swojej racji. Amos Oz może być usatysfakcjonowany, ponieważ część jego propozycji pokojowych zgłaszanych przez lata, również w tych tekstach, zostało wprowadzonych w życie. Jak długo wytrzymają? Kiedy znowu się zaatakują? Wszyscy chcemy wierzyć, że już nigdy, ale czy jest to realne oczekiwanie?

Leave a Reply