Jarosław Marek Rymkiewicz – Kinderszenen

Kinderszenen 204x300 - Jarosław Marek Rymkiewicz – KinderszenenAutobiograficzna książka Jarosława Marka Rymkiewicza zatytułowana Kinderszenen. Sceny z dzieciństwa Autora, które przypadło na lata niemieckiej okupacji, i historia masakry na Starym Mieście w czasie Powstania Warszawskiego przeplatają się w niej, tworząc intensywną, osobistą opowieść o losie.

Jarosław Marek Rymkiewicz pisze we wstępie:

W autobiograficznej książce Kinderszenen przeplatają się sceny z dzieciństwa Autora, które przypadło na lata niemieckiej okupacji, i historia masakry na Starym Mieście w czasie Powstania Warszawskiego, tworząc intensywną, osobistą opowieść o losie.

Jarosław Marek Rymkiewicz pisze we wstępie:
`Tytuł mojej książki jest zaczerpnięty ze wspaniałego cyklu fortepianowych miniatur Roberta Schumanna, tak właśnie zatytułowanego – Kinderszenen. […] Pomysł Schumanna – muzyczne sportretowanie marzeń i wydarzeń z dziecinnego pokoju – powtarzali potem liczni kompozytorzy europejscy, wśród nich Piotr Czajkowski i Claude Debussy, który swój cykl z roku 1908, niemal równie słynny jak cykl Schumanna, zatytułował Children`s Corner. Mój Children`s Corner (też dobry dla mnie tytuł, bo choć była wojna, to żyłem w kąciku) czy moje Kinderszenen coś oczywiście różni od dzieł tych wielkich kompozytorów. Różnica jest przede wszystkim w stopniu słodyczy – los chciał, żeby w latach czterdziestych ubiegłego wieku Träumereien śnione przez polskiego chłopca w jego dziecinnym kąciku były pełne krwi i grozy`.

Jarosław Marek Rymkiewicz – urodził się w 1935 roku. Poeta i historyk literatury; laureat szeregu nagród, m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1967), Nagrody im. Stanisława Vincenza (1984), Nagrody literackiej paryskiej Kultury (1986) oraz Nagrody Literackiej Nike 2003 za tom Zachód słońca w Milanówku (Sic! 2002). Spośród pozostałych jedenastu tomów poetyckich, jakie opublikował, najbardziej znane to: Thema regium (1978), Ulica Mandelsztama (1983), Moje dzieło pośmiertne (1993), Znak niejasny, baśń półżywa (1999). Autorski wybór swoich wierszy ogłosił w tomie Cicho ciszej. Wybrane wiersze z lat 1963-2002 (Sic! 2003). Wydał jedenaście książek eseistycznych. Jest też autorem dwóch powieści, czterech komedii oraz przekładów z poetów angielskich, rosyjskich i hiszpańskich. Mieszka w Milanówku.
Kinderszenen znalazła się na 5. miejscu w rankingu Dziennika na najlepsze książki 2008 roku. Książka ta została także zaliczona przez tygodnik Wprost do `książek, które wstrząsnęły Polską`, a Dariusz Nowacki w Gazecie Wyborczej w podsumowaniu roku 2008 w polskiej literaturze uznał Kinderszenen za `książkę ważną i zapraszającą do rozmowy`.
Opracowanie graficzne: Jacek Staszewski

Jedna odpowiedź do “Jarosław Marek Rymkiewicz – Kinderszenen”

  1. Na temat tej książki odbyła się niezwykle burzliwa dyskusja, której ułamki znajdziecie w internecie.
    Rymkiewicz wraca do czasów swojego dzieciństwa, które niestety przypadło na okres II Wojny Światowej. Krótkie teksty mówią o wydarzeniach bardziej i mniej ważnych, czasami ważnych tylko z punktu widzenia kilkuletniego chłopca. Dla pisarza Powstanie Warszawskie to najważniejsze wydarzenie w dziejach Polski, którego skutki były nie tylko bezpośrednie, ale będziemy je odczuwać jeszcze przez wiele, wiele lat. To akt założycielski współczesnego narodu polskiego. Nie bawi się w jakieś metafory i poprawność polityczną. Zbrodnia to zbrodnia, Polskę napadli Niemcy, a nie hitlerowcy, którzy ze zbrodni czerpali przyjemność, pomimo tego, że była zaplanowana.
    Ta książka to osobiste spojrzenie na wielką tragedię i według mnie popełniali grzech krytyka ci, którzy twierdzili, że tak nie można pisać. A dlaczego? Wszystko co piszemy jest subiektywne samo przez się. Ale dyskusja nad książką wpisała się również we współczesną dyskusję na temat stosunków polsko – niemieckich. Czy ciągle istnieje zagrożenie ze strony Niemiec? Czy można im ufać?
    Niezależnie od całej otoczki, „Kinderszenen” jest książką wartą przeczytania.

Leave a Reply