Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu Liao Yiwu

Za jeden wiersz 188x300 - Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu Liao YiwuZa jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu Liao Yiwu

W lipcu 1989 roku, kiedy o czerwcowych wydarzeniach na placu Tiananmen dowiedział się już świat, Liao Yiwu, młody poeta wiodący dotąd beztroskie życie wagabundy, postanowił przemówić. Za publiczne wygłoszenie swego poematu Masakra został wtrącony do więzienia.

Liao Yiwu spędził w zamknięciu cztery lata. Za jeden wiersz to wstrząsająca relacja z tego okresu: opis mało znanych realiów chińskiego więzienia, przemocy stosowanej przez strażników i współwięźniów, tortur, a także wszechogarniającej monotonii codziennego życia. Jednak nawet za więziennym murem pisarz potrafił znaleźć człowieczeństwo.

“Za jeden wiersz” otwiera nam oczy. To literacki majstersztyk – talent stylistyczny autora sprawia, że książka jest zarazem niepokojąco zimna i kusząco ciepła, pełna gniewu i niesamowitej charyzmy.
Herta Müller

Liao jest prawdziwym poetą […]. swoim wrażliwym okiem obserwuje otaczającą go rzeczywistość. “Za jeden wiersz” to gęsta, wstrząsająca i pełna szczegółów książka, przybliżająca Zachodowi sposób funkcjonowania chińskiego wymiaru sprawiedliwości.
„The New York Times”
Liao Yiwu szokuje, wprawia w konsternację, bawi czarnym humorem i inspiruje historiami o ludzkiej godności i przyzwoitości, której nie udało się złamać. “”Za jeden wiersz”” to zapis więziennych wspomnień, pokazujących siłę aktu oskarżenia wydanego przez brutalną dyktaturę. To reportaż napisany językiem literatury pięknej, zasługujący na godne miejsce wśród klasyków.
„The San Francisco Chronicle”

Reportaż Liao Yiwu to książka okrutna, zatrważająca, a jednocześnie pełna zrozumienia i głębokiego humanizmu.
„The Christian Science Monitor”

Leave a Reply