Jezuita. Papież Franciszek – Wywiad rzeka z Jorge Bergoglio – Francesca Ambrogetti, Sergio Rubin

Światowy bestseller. Jedyny wywiad rzeka, jakiego udzielił obecny papież!

Książka powstawała blisko trzy lata. Autorom udało się uzyskać zaufanie „ojca Bergoglio” i skłonić go do bardzo osobistych zwierzeń. Dziennikarze zadają proste, klarowne pytania nawet na delikatne tematy, a rozmówca odpowiada na nie bezpośrednio, szczerze, bez dyplomatycznych uników, często dowcipnie. Niezwykły klimat książki budują nie tylko odpowiedzi na pytania o wielkie moralne problemy, ale także te, w których ujawnia, o co zawsze pyta młodych rodziców przychodzących do spowiedzi? Dlaczego arogancję i pychę uważa za największy grzech, a cierpliwość za największą cnotę? Dlaczego nie ufa swojemu pierwszemu wrażeniu? Co myśli na temat równowagi pomiędzy pracą a życiem i jaki ma stosunek do niedzieli?

To nie jest książka, którą tworzono „na kolanie”. Jest przemyślana i dopracowana, jakby Opatrzność czuwała nad autorami, wiedząc że po najbliższym konklawe każde jej zdanie będzie analizowane i rozbierane na czynniki pierwsze. „Jezuita. Papież Franciszek” to publikacja niezbędna dla zrozumienia osobowości i intelektu nowego papieża. To książka, w której Franciszek sam przedstawia się światu. Nie mówią za niego biografowie, którzy zaledwie zaczęli badać jego postać, ale on sam mówi o sobie: „taki jestem”, „tak myślę”.

W książce m.in.:

• Babcia Rosa i płaszcz z kołnierzem z lisa
• „Dobrze by było, żebyś poszedł do pracy…”
• „W ten sposób naśladujesz Jezusa”
• Wiosna wiary
• Edukacja i wychowanie w cieniu konfliktu
• „Jorge Wspaniały”
• Wyzwanie: wyjść do ludzi
• “Lubię też tango”
• Trudna droga do braterstwa
• Ciemna noc Argentyny
• Powody, dla których warto wierzyć w przyszłość

Dziennikarze Sergio Rubin i Francesca Ambrogetti, których okrzyknięto oficjalnymi biografami papieża Franciszka, spotykali się z kard. Bergoglio co miesiąc na dwie godziny. Po ukończeniu serii rozmów jeszcze przez rok pracowali nad ostateczną wersją książki. Niechętny udzielaniu wywiadów, Bergoglio początkowo nie chciał zgodzić się na taką formułę książki.– Szczerze mówiąc, długo czekaliśmy na jego decyzję. Sądzimy, że jedno z zadanych mu pytań skłoniło go, aby jednak podjąć z nami dialog. To było pytanie o sens jego zaproszenia do „podążania ścieżką cierpliwości”, a więc dotyczyło jednej z najważniejszych dla niego cnót. Może po tym, jak usłyszał od nas to pytanie, zorientował się, że książka może pomóc ludziom lepiej zrozumieć jego myśli i idee. Prawie nigdy nie udzielał wywiadów w prasie, a książka mogła pomóc w dotarciu do ludzi z tym, co miał im do przekazania – mówi Francesca Ambrogetti. Autorom udało się uzyskać zaufanie „ojca Bergoglio” i skłonić rozmówcę do bardzo szczerych, osobistych zwierzeń, nie tylko na temat jego życiowej drogi.

Leave a Reply