Kalejdoskop fotografii Między techniką a sztuką Leszek J Pękalski

Kalejdoskop fotografii Między techniką a sztuką Leszek J Pękalski

Chcesz osiągnąć fotograficzne mistrzostwo?
Bez tej książki może Ci się nie udać!
Poznaj czynniki mające wpływ na techniczną jakość zdjęć
Naucz się wykorzystywać w swoim warsztacie różne środki wyrazu
Połącz talent z wiedzą i doświadczeniem, aby uzyskać najlepsze wyniki
Duża dostępność zaawansowanego sprzętu fotograficznego i coraz większa łatwość wykonywania technicznie poprawnych zdjęć tworzą iluzję, że dosłownie każdy, kto dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi i ma trochę wprawy, może stać się prawdziwym mistrzem fotografii. Jednak wcale tak nie jest – tysiące nudnych, niemal identycznych zdjęć zalegają na twardych dyskach i w albumach posiadaczy mniej lub bardziej wyszukanych aparatów cyfrowych. Jak zatem osiągnąć naprawdę dobre rezultaty? Jak wspiąć się na wyżyny? Jak sprawić, aby nasze zdjęcia były nie tylko dobre, lecz wyróżniały się na tle innych, a nawet zasługiwały na miano artystycznych?

Na te i wiele innych pytań odpowiada książka „Kalejdoskop fotografii. Między techniką a sztuką” . Jej autor, znany fotografik i doświadczony pedagog, postawił sobie za cel gruntowną i rzetelną prezentację wielu zagadnień związanych z warsztatem i technikami wykorzystywanymi w fotografii. Czytelnik znajdzie tu dokładny opis zjawisk fizycznych, na których opiera się fotografia, a także omówienie zasad działania współczesnych aparatów i innego sprzętu fotograficznego. Podręcznik zawiera ponadto informacje i porady, jak kontrolować parametry zdjęć i właściwie wykorzystywać oświetlenie, a także jakie środki wyrazu warto stosować dla otrzymania zamierzonego efektu. Autor nie koncentruje się jednak wyłącznie na zagadnieniach technicznych – dużo uwagi poświęca kwestiom dotyczącym estetyki i artystycznej strony zdjęć.

Budowa i elementy składowe aparatu fotograficznego
Dodatkowe wyposażenie i jego zastosowanie
Zjawiska fizyczne leżące u podstaw fotografii
Czynniki wpływające na jakość, formę i atrakcyjność obrazu
Sposoby wykorzystania światła naturalnego i sztucznego
Obszerne informacje na temat techniki fotografii barwnej i czarno-białej, tradycyjnej i cyfrowej
Perspektywa, kompozycja, głębia ostrości i inne czynniki kształtowania obrazu
Omówienie wielu zjawisk i faktów z dziedziny fotografii, jakich próżno szukać w innych książkach
Historia rozwoju technologii fotograficznej
Dowiedz się, jak najlepiej wykorzystywać dostępne techniki, aby fotografować naprawdę świadomie.
Leszek Jerzy Pękalski – z wykształcenia fizyk teoretyk. Do 1979 roku był pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Uniwersytecie Gdańskim. Po odejściu z uczelni zawodowo zajął się fotografowaniem. W 1978 roku przyjęty do ZPAF. W swoim dorobku artystycznym ma wystawy indywidualne oraz ponad dwieście wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Jest też laureatem nagród i wyróżnień oraz autorem licznych publikacji prasowych i książkowych. Przez wiele lat wykładał w gdańskiej ASP oraz w kilku prywatnych szkołach fotografii w Trójmieście. Rzeczoznawca MKiDN ds. fotografii artystycznej.

Leave a Reply