
Kronika w kamieniu Ismail Kadare
„Kronika w kamieniu” to niezwykła powieść, której bohaterem jest tajemnicze miasto Gjirokastra. Autor, Ismail Kadare, spędził w nim młodzieńcze lata, co sprawia, że jest w stanie idealnie oddać jego duszę i niezwykłość. Miasto, chociaż nazwa nie zostaje wymieniona, jest wiernym strażnikiem prastarych zwyczajów i posiada wyjątkowy, „kamienny sens”, który autor doskonale potrafi zobrazować.
Akcja powieści rozgrywa się w latach 1940–1943, kiedy to miasto było kolejno okupowane przez wojska włoskie, greckie i niemieckie. To jednak nie jest klasyczna powieść autobiograficzna wspominająca wydarzenia historyczne. Ismail Kadare tworzy opowieść w konwencji realizmu magicznego, w której miasto jest pełne tajemnic, których rozwiązania próbuje szukać kilkuletni chłopiec będący alter ego autora. To właśnie przez jego oczy odkrywamy historię miasta i próbujemy je zrozumieć.
„Kronika w kamieniu” to przykład mistrzowskiego mistrza subtelnej groteski, tajemnicy i wieloznacznej aluzji. Ismail Kadare potrafi poruszyć trudne tematy, które są bliskie zwykłym ludziom, a jednocześnie stawić czoła i wygrać z ograniczeniami cenzury komunistycznego państwa. Niezwykłe jest to, że utrzymuje przy tym wysoki poziom artystyczny, tworząc piękne dzieło literackie.
Dzięki inicjatywie tłumacza, Marka Jeziorskiego, teraz ta pełna poezji powieść jest dostępna dla wiernych i nowych czytelników Ismaila Kadarego. Jeziorski, znakomity znawca kultury i historii Albanii, przekazał nam prawdziwe piękno tego dzieła. Teraz możemy wszyscy się cieszyć jego wartością i odkryć niezwykłe światy przedstawione przez Kadarego.
SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI?
WPISZ TYTUŁ LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ: