Lala – Jacek Dehnel

Lala 177x300 - Lala - Jacek DehnelJest rok 1919. W Kielcach przychodzi na świat dziewczynka. Roztargniona rodzina przez pięć lat nie może się zebrać, aby nadać jej imię. Mówią o niej „Lalka”, „Laleczka”, „Lalunia”. W końcu rodzice wywiązują się ze swojego obowiązku, jednak dziewczynka na zawsze już pozostaje Lalą. W powieści Jacka Dehnela imię bohaterki nabiera jednak dodatkowych znaczeń. Z jednej strony jest wyrazem czułości, jaką przez całe życie otaczana była przez bliskich, z drugiej zaś metaforą jej starczego bezwładu i zdziecinnienia, powolnego zapadania w letarg, którego jesteśmy świadkami w ostatniej części utworu. Rozpięta pomiędzy tradycją rodzinnej sagi, biografii, powieści o

dojrzewaniu i wywiadu-rzeki, Lala jest historią kobiety, która wbrew temu, co nieustannie powtarzała, zawsze miała więcej rozumu niż szczęścia. Dzięki temu udało jej się dokonać rzadkiej sztuki – przeżyła bezpiecznie i względnie pogodnie najokrutniejsze chyba stulecie w historii Europy. Perspektywa wkraczającego w dorosłość wnuka, z której śledzimy dawne i obecne losy bohaterki, dodaje książce specyficznego uroku.

Książka napisana lakonicznie a dowcipnie – piękny debiut zaledwie 28-letniego polskiego autora.
Freundin

Fascynująca i imponująca moc słów.
STAR-Magazin

Opowiadane przez babkę Lalę prywatne historie nie są wyłącznie odzwierciedleniem prawdziwych zdarzeń, ale przenika je duch greckich mitów, Szekspirowskich tragedii i wielkich epopei literatury światowej.
Neue Zürcher Zeitung

Jacek Dehnel swą opowieścią składa hołd nie tylko babce Lali, lecz także innym dzielnym kobietom ze starszego pokolenia, które wykazując się odwagą i zdecydowaną postawą, zawsze stały na straży więzi rodzinnych.
Neue Zürcher Zeitung

 

Leave a Reply