Listy do młodego matematyka – Ian Stewart

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Listy do młodego matematyka - Ian Stewart

Tajemniczy, zaskakujący, a czasem komiczny świat matematyki. Wciągająca i zabawna opowieść autora Histerii matematycznych – nie tylko dla matematyków! 

Czy Bóg jest matematykiem? Czy matematycy z obcej cywilizacji, gdybyśmy ich kiedyś spotkali, myśleliby tak jak ziemscy? Jakie dowcipy opowiadają sobie młodzi matematycy? 

Ian Stewart, znakomity naukowiec i popularyzator, w formie listów do uzdolnionej matematycznie Meg, opowiada o tym, co sam chciałby wiedzieć, gdy był studentem. Podejmuje bardzo różne kwestie, od filozofii po sprawy praktyczne: co to jest matematyka i dlaczego warto ją uprawiać, jakie są związki między logiką i dowodami, jaką rolę w matematyce odgrywa elegancja i piękno, co się stanie z matematyką w przyszłości, jakie są drobne dziwactwa społeczności, matematyków i wiele, wiele innych. 

Jego wciągający styl łączy w sobie cięty humor i zdolność trafiania w sedno sprawy. Książka bardzo żywo i jasno tłumaczy, dlaczego matematyka jest ważną częścią naszej kultury. To świetna lektura dla studentów i doktorantów, a także dla każdego, kogo ciekawi fascynujący, choć często tajemniczy świat matematyki. 

Ian Stewart

Profesor matematyki na Uniwersytecie w Warwick i dyrektor tamtejszego Centrum Popularyzacji Matematyki. Autor ponad 140 prac, dotyczących m.in. symetrii w układach dynamicznych, powstawania wzorców, chaosu i biologii matematycznej, a także autor i współautor licznych książek popularnonaukowych, m.in. Liczby natury, Czy Bóg gra w kości, Histerie matematyczne, Nauka Świata Dysku i wielu innych. Od 2001 roku członek Królewskiego Towarzystwa Naukowego. Mieszka w Anglii, w Coventry. 

Napisali o książce

Jeśli znasz kogoś, kto chciałby zostać matematykiem, albo kogoś, kto Twoim zdaniem powinien nim zostać, a nawet kogoś, kto już jest matematykiem, kup mu tę uroczą, niewielką książeczkę. Jeśli zaś sam jesteś ciekaw, czym właściwie zajmują się matematycy i dlaczego to robią, kup tę książkę także dla siebie.
Keith Devlin, autor Matematycznego genu oraz Problemów milenijnych

Wciągająca lektura dla każdego, kogo interesuje matematyka i to jak myślą matematycy. 
„Publishers Weekly”

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. matematyczny głąb

    łyszeliście, że zachęcają maturzystów do wybierania technicznych kierunków studiów? Podobno brakuje u nas inżynierów. Słyszeliście, że matematyka wraca jak o przedmiot obowiązkowy na maturze? A słyszeliście, że reklamują matematykę?! Reklamują matematykę?! Co za czasy!
    Na szczęście maturę mam za sobą, bo matmę na pewno bym oblał… Nie ma się czym chwalić, wiem i żałuję, że jestem taką nogą. Niewątpliwie ta dziedzina nauki jest bardzo pożyteczna, co po raz kolejny stwierdziłem, tym razem w trakcie lektury książki Iana Stewarta, profesora i popularyzatora matematyki. Książka ma formę listów do młodej dziewczyny, która chce studiować matematykę a potem pokonuje kolejne szczeble uniwersyteckiej kariery.
    Dobra, przyznam się: niektórych fragmentów nie zrozumiałem… Tych stricte matematycznych, bo całość to właściwie filozoficzne eseje, momentami porywające, zabawne, zawsze dobrze napisane i zmuszające do refleksji.
    Czym jest matematyka? Do czego jest nam potrzebna? Jak się dochodzi w niej do prawdy? Czy matematycy odpowiedzieli już na wszystkie pytania i rozwiązali wszystkie problemy i równania?
    Sądzisz, że nie chcesz czytać książki o uprawianiu matematyki? Ja też tak myślałem, ale pod wpływem Stewarta zmieniłem zdanie.

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!