You are currently viewing Luka Jak wstyd i lęk dziurawią nam język Ratajczak Jagoda

Luka Jak wstyd i lęk dziurawią nam język Ratajczak Jagoda

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Luka Jak wstyd i lęk dziurawią nam język Ratajczak Jagoda

Luka Jak wstyd i lęk dziurawią nam język Ratajczak Jagoda
W swojej drugiej książce, “Luka: Jak wstyd i lęk dziurawią nam język”, Jagoda Ratajczak bada przyczyny naszego skłonności do oceniania umiejętności innych w mówieniu po angielsku. Zastanawia się nad źródłami wstydu i strachu przed używaniem języka obcego oraz jak wpływają na to nasz system edukacji, nierealistyczne oczekiwania i opinie innych ludzi.
Rozważając temat perfekcjonizmu w nauce języka obcego, autorka wykorzystuje elementy popularnonaukowego eseju i reportażu, aby ukazać, w jaki sposób standardy poprawnościowe mogą stać się narzędziami segregacji i dyskryminacji. Pyta również czy istnieje tak naprawdę norma w języku i jak sami postrzegamy odstępstwa od tego, co uważane jest za “poprawne”.
W książce autorka przeprowadza rozmowy z nauczycielami, poliglotami, psychologami oraz zwykłymi użytkownikami języka. Ponadto spotyka się z osobami z zaburzeniami płynności mowy oraz migrantkami, które piszą nowy rozdział swojej językowej historii. Analizując także prace słynnych językoznawców, cytuje badania i przegląda słowniki, ale nie zapomina o codziennych doświadczeniach ludzi. Ostatecznie pokazuje, że prawdziwym językowym poligonem może być praca w angielskiej kancelarii lub wyprawa po pomidory do polskiego rolnika.
“Luka: Jak wstyd i lęk dziurawią nam język” to fascynujące badanie, które zmusza nas do zastanowienia się nad naszymi własnymi przekonaniami i lękami związanymi z językiem obcym. Jagoda Ratajczak mówi o tych tematach w sposób, który jest równocześnie perswazyjny i wiarygodny, nie przesadzając z entuzjazmem czy chwaleniem. Jej głos jest ważnym głosem w dyskusji na temat języka i wartościowego czytania dla wszystkich, którzy interesują się językiem i sposobem, w jaki wpływa on na naszą codzienną komunikację.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!