Marc Chagall Biografia – Jonathan Wilson

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Marc Chagall Biografia - Jonathan Wilson

Marc Chagall. Biografia - Marc Chagall Biografia - Jonathan WilsonŻycie Marca Chagalla – rozpięte między Wschodem a Zachodem, między judaizmem a chrześcijaństwem, własną wizją artystyczną a potrzebą zarabiania pieniędzy – jest w pewnym sensie symptomatyczne. 
Symptomatyczne dla stulecia wielkich artystycznych awangard i politycznych utopii. W losie Chagalla skupiają się ważne wydarzenia historyczne, a w jego obrazach – jak w notatniku – można znaleźć odbicie rzeczy, które przeminęły, i spraw zawsze aktualnych. Jest to opowieść o poszukiwaniu tożsamości, własnego miejsca na ziemi, o ambicjach i głodzie sukcesu, o utracie i spełnieniu. Chagall przez całe życie wyrażał się najlepiej w jidysz, ale nie chodził do synagogi częściej niż raz w roku. W swoich obrazach ukazywał świat małego żydowskiego miasteczka, ale symbolem cierpienia był dla niego Chrystus i często go malował; nawet uczynił go symbolem Holocaustu. Dekorował synagogi w Izraelu i kościoły katolickie we Francji i Szwajcarii. Jego najbliższymi przyjaciółmi byli Maritainowie – filozof chrześcijański i jego żona, znani misjonarze, ale Chagall umarł nienawrócony, choć został pogrzebany – przez żonę Żydówkę – na cmentarzu katolickim… 

`Już nie ma tych miasteczek, gdzie szewc był poetą,
Zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem.` Antoni Słonimski

Jonathan Wilson opowiada o Chagallu z sympatią i szacunkiem, podkreślając jego osiągnięcia i artystyczną determinację. Nie ukrywa jednak, że malarz bywał kapryśny i chorobliwie przywiązany do własności materialnej, niekiedy zachowywał się zdumiewająco i śmiesznie. W narracji Wilsona wątki obyczajowe zgrabnie łączą się z historycznymi, a długowieczny bohater opowieści jest w nie wplątany raz jako aktor działający na rzecz idei, innym razem jako pionek w grze ideologicznej. W tle pojawiają się wybitni twórcy teatralni Meyerhold i Michoels, malarze Modigliani, Pascin, Soutine i Picasso, znaczący marszandzi i kolekcjonerzy, jak choćby Herwarth Walden, Andre Vollard i Peggy Guggenheim, a także europejskie miasta, będące siedzibami artystycznych awangard: Petersburg, Berlin, Paryż, Nowy Jork.

Jonathan Wilson (ur. 1950) jest autorem powieści The Hiding Room (1995) oraz A Palestine Affair (2003), która znalazła się w finale National Jewish Book Award. Wydał także dwa zbiory opowiadań: Schoom (1994) i An Ambulance Is on the Way: Stories of Men in Trouble (2005), oraz zbiór esejów o Saulu Bellowie On Bellow.s Planet: Readings from the Dark Side (1985). Publikował m.in. w The New Yorker, The New York Times Magazine, Best American Short Stories i Ploughshares. Zdobywca stypendium Guggenheima. Wykłada literaturę angielską na Tufts University.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. uwe

    Ciekawa biografia niesamowitego artysty, który żył w dziwnych czasach. Do tego reprodukcje. Polecam

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!