
Maryja w sztuce Tradigo Alfredo
Alfredo Tradigo potrafił skwapliwie wyszukać wśród dzieł sztuki silnie przemawiające perły, tworząc cudowny poemat, który daje nam poczucie, jakbyśmy się znaleźli w galerii z niecodzienną ekspozycją. Dzięki jego zwięzłym, ale mądrym komentarzom odkrywamy postać Maryi opisaną w tysiącach odcieni nie tylko przez Biblię lub teksty apokryficzne, ale także za pomocą przekazu artystycznego wszystkich czasów. Dokładnie tak jak w muzeum, również tutaj każda stronica daje nam jakąś cząstkę piękna, która pomaga zatrzymać się w kontemplacji i poznać Matkę Jezusa. Każda miniatura, każdy fresk, każda rzeźba, każde malowidło na płótnie lub desce kreśli profile kobiet, które skrywają, a zarazem odsłaniają coś z tej wyjątkowej Niewiasty.
Ten zilustrowany znakomitymi reprodukcjami fotograficznymi album został podzielony na dwie części. W pierwszej najpierw mamy ekskurs o obliczach kobiet Pierwszego Testamentu, a następnie historię Maryi, od narodzin aż po wydarzenia związane z Jej brzemiennością.
Drugą część albumu otwiera tajemnicza alchemia, jaka się wytworzyła w łonie Maryi, pozwalając przejść od pierwszego nakazu słuchania słowa do zasadniczego dla Nowego Testamentu „widzenia”. Narodziny oddane w kamieniu i przy użyciu farb umożliwiają nam „widzenie” niewidzialnego Boga. Nam, którym nie została dana łaska bycia naocznymi świadkami, dzięki ludzkiemu geniuszowi i poetyce sztuki możemy zobaczyć coś, co widziały oczy Maryi, Józefa i uczniów.
O autorze
Alfredo Tradigo, pochodzący z Mediolanu poeta i pisarz, uzyskał doktorat w 1979 roku, broniąc pracy o ikonach rosyjskich jako źródle wiary i sposobie wyrazu religijności. Owocem dalszych studiów nad chrześcijańską ikonografią był wydany w 2004 roku album Icone e santi d’Oriente (Electa-Mondadori) [wyd. pol. Ikony i święci prawosławni, Arkady, Warszawa 2011]. W 2013 roku opublikował L’Uomo della Croce” (San Paolo) [wyd. pol. Człowiek Krzyża, Jedność, Kielce 2014], kompletne studium nad wizerunkiem Ukrzyżowanego w sztuce i literaturze. Jako dziennikarz i krytyk sztuki współpracował z „Avvenire”, „Luoghi dell’Infinito” i „L’Osservatore Romano”, a także jako redaktor naczelny sekcji kulturalnych tygodników „Oggi” i „Famiglia Cristiana”. W 2022 roku wielki album sztuki Figlia del tuo Figlio. L’arte racconta Maria. Jest również autorem kilku tomików wierszy, m.in. Il volto stupito delle cose, Cercando il cervo, L’orto dei semplici i Abitare i giorni. Obecnie mieszka poza Mediolanem, poświęcając swój czas nie tylko pisaniu książek, ale także pielęgnowaniu ogrodu, wychowywaniu pięciorga wnucząt i wyprawom w góry. Prowadzi również swój blog Controcorrente na stronie www.alfredotradigo.it
SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI?
WPISZ TYTUŁ LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ: