Między nami dziewczynami Nuanprang Snitbhan

Miedzy nami dziewczynami 223x300 - Między nami dziewczynami Nuanprang SnitbhanMiędzy nami dziewczynami Nuanprang Snitbhan

Zanim dziewczynka stanie się rozchwianą emocjonalnie nastolatką, dobrze wyposażyć ją w umiejętność rozpoznawania własnych emocji oraz w proste techniki ułatwiające relaks i kontrolowanie stresu, a także pokazać, że zawsze może skorzystać ze wsparcia najbliższej osoby – mamy. 

W wydanym właśnie, tuż przed Dniem Matki i Dniem Dziecka poradniku pełnym praktycznych porad i – co najważniejsze – ćwiczeń, noszącym tytuł “Między nami dziewczynami” w przystępny sposób omówione są trudne dla dziewczynek zagadnienia. Uczucia, relacje, dorastanie – z tym dziennikiem staną się o wiele łatwiejsze. 

Dzieci to mniejsza, młodsza, nie do końca ukształtowana wersja dorosłych – mają, zatem uczucia i myśli – tak samo jak dorośli. Jednak wielka różnica między nimi polega na tym, że dzieciom często trudniej jest powiedzieć, co myślą i wyrazić słowami, jak się czują. Dla niektórych może to być frustrujące i skomplikowane. Prawda jest taka, że rodzice mają więcej doświadczenia. Dlatego wrażliwe dzieci często mocno wszystko przeżywają i jest im trudno zrozumieć, że pewne rzeczy są, jakimi są. 

Poradnik “Między nami dziewczynami” powstał z myślą o dobrych relacjach matek z córkami. Poprzez zabawę można nauczyć się pewnych podstawowych życiowych umiejętności, które na co dzień trudno byłoby przyswoić, jak i o nich porozmawiać. Jest wiele tematów, których rodzice i dzieci unikają w rozmowach. Są to sprawy, o których trudno jest mówić, bo są krępujące lub przykre – dotyczy to choćby gniewu, lęku czy strachu. Wielu rodziców nie wie jak zacząć taką rozmowę; mają, więc nadzieję, że wyręczy ich w tym szkoła. Z kolei wiele dzieci boi się zadawać rodzicom pytania, dzielić się swoimi przemyśleniami i mówić o uczuciach, ponieważ nie chcą, aby ci z kolei się o nie martwili albo je krytykowali. 

Dzięki zawartym w książce ćwiczeniom trudne tematy staną się łatwiejsze. Postawione pytania pomogą w rozmowie o tym, co zarówno mama, jak córka czują i myślą – w sposób, który pozwoli im obu czuć się przy tym bezpiecznie. Wszystkie zadania z tego poradnika pomogą córce nauczyć się dbać o swoje ciało i umysł, zdobyć poczucie kontroli nad sobą i otoczeniem, a także spojrzeć na pewne sprawy z nowej perspektywy. Dzięki tej książce relacje obu najbliższych sobie kobiet staną się zdrowe i one – szczęśliwsze!

Przykład ćwiczenia – trening uważności dla córki
Przez pięć minut rozglądaj się po kuchni i w miejscu poniżej zapisz, ile okrągłych przedmiotów udało ci się zauważyć.
Przez kolejne pięć minut poszukaj w domu różnych zapachów i zapisz poniżej ich nazwy.
Kiedy to zrobisz, znajdź wygodne miejsce, w którym będziesz mogła usiąść z mamą, by odpowiedzieć na pytania z części „Czas rozmowy” (poniżej)

Przykład ćwiczenia – trening uważności dla mamy
Przez pięć minut rozglądaj się po kuchni i w miejscu poniżej zapisz, ile okrągłych przedmiotów udało ci się zauważyć.
Przez kolejne pięć minut poszukaj w domu różnych zapachów i zapisz poniżej ich nazwy.
Kiedy to zrobisz, znajdź wygodne miejsce, w którym będziesz mogła usiąść z mamą, by odpowiedzieć na pytania z części „Czas rozmowy” (poniżej)

Czas rozmowy
Ile okrągłych przedmiotów udało ci się zauważyć w kuchni?
Powiedzcie sobie, jakie zapachy lubicie. Poniżej narysujcie kilka rzeczy, które tak pachną.
Czego nauczyło was to zadanie?

Leave a Reply