Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego. Vratislavia, Breslau, Wrocław – Norman Davies, Roger Moorhouse

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego. Vratislavia, Breslau, Wrocław  - Norman Davies, Roger Moorhouse

Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego. Vratislavia Breslau Wrocław 197x300 - Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego. Vratislavia, Breslau, Wrocław  - Norman Davies, Roger MoorhouseHistoria jednego z najdynamiczniej rozwijających się miast Europy.
Historyczny portret stolicy Śląska, miasta, które wielokrotnie zmieniało swoje powiązania polityczne i kulturowe i które zawiera w sobie esencję rozmaitych doświadczeń kształtujących Europę Środkową: bogatą mieszankę narodowości i kultur, niemiecki Drang nach Osten i powrót Słowian, znaczącą rolę Żydów, burzliwe losy imperialnych władców, a wreszcie złowieszczą obecność zarówno hitlerowców, jak i stalinowców.
Słowem, miasto – mikrokosmos Środkowej Europy.
Ta książka, która dotyczy w większej mierze europejskiej historii regionalnej niż polskich dziejów narodowych, stawia sobie za cel przezwyciężenie historiograficznej rywalizacji, która doprowadziła do powstania dwóch konkurencyjnych wizji: „niemieckiego miasta Breslau” i „polskiego Wrocławia”.

 

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. szkiełko

    Mrówczą pracę odwalili autorzy. Podobną historię, choć oczywiście nie tak bogatą, ma wiele miast w Polsce. Warto przeczytać to pokaźne dzieło, żeby sobie uświadomić jak bardzo skomplikowana historia wpływa na naszą tożsamość.

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!