Mokradełko – Katarzyna Surmiak-Domańska

Książka nominowana do nagrody Nike 2013.

Wydała autobiografię, w której opisała, jak za milczącą zgodą matki przez lata była wykorzystywana przez swojego ojca. W miejscowej bibliotece ustawiła się kolejka. Chociaż autorka ukryła się pod pseudonimem, wszyscy szybko domyślili się, o kogo chodzi. Bo na książce się nie skończyło. Halszka udzielała wywiadów, występowała w telewizji i opowiadała otwarcie o tym, co robił z nią ojciec.
Mokradełko to spojrzenie na Halszkę Opfer – autorkę głośnego Kato-taty – oczami osób z jej najbliższego otoczenia: męża, sąsiadek, teściowej, lekarki. Jak widzą kogoś, kto wybrał sobie pseudonim “Ofiara”, ale nie zachowuje się jak na ofiarę przystało?
Matka nie może wybaczyć córce, że publicznie mówi o sprawach, które dotyczą rodziny. Oświadczyła, że nie chce jej znać.
Córka wybiera się w podróż do matki. Razem z nią jedzie reporterka, która staje się uczestnikiem wydarzeń.

Jestem dumny, że wymyśliłem tytuł tej książki, bo na taki reportaż czekałem całe lata. To współczesna, świetna opowieść faktu o ukrytej twarzy ’normalnej polskiej rodziny’. ’Nie chciałaby pani dowiedzieć się prawdy?’ — pyta Surmiak-Domańska swoją bohaterkę, a ta odpowiada jej pytaniem: ’A skąd pani weźmie prawdę?’. Myślę, że to zdanie charakteryzuje sytuację egzystencjalną nie tylko bohaterów Mokradełka.

Mariusz Szczygieł

Katarzyna Surmiak-Domańska — reporterka związana od lat z “Gazetą Wyborczą”. Z wykształcenia romanistka. Tytułowa Tylko Kaśka z serialu dla młodzieży z 1980 roku. Była dziennikarka warszawskiego Radia Mozart. Wykładowczyni w Polskiej Szkole Reportażu. Pociągają ją historie wymykające się jednoznacznym ocenom. Wśród jej bohaterów byli: oficer Wojska Polskiego — transwestyta; człowiek, który zabił swoich rodziców; transseksualni rodzice; osoby, które przeszły przez traumę irlandzkich katolickich szkół zawodowych, działacze związku zawodowego prostytutek, lekarze dokonujący eutanazji… Wydała dwa autorskie zbiory reportaży: Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne i Żyletka. Mieszka w Warszawie i Osowem — maleńkiej wsi na skraju Puszczy Białowieskiej. Jej hobby to ogrodnictwo.

Leave a Reply