Na dnie w Paryżu i Londynie – George Orwell

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Na dnie w Paryżu i Londynie - George Orwell

Na dnie w Paryżu i Londynie 193x300 - Na dnie w Paryżu i Londynie - George OrwellZnakomita książka, uchodząca za jedną z najlepszych w dorobku Orwella, tłumaczona na wiele języków świata, zaliczana do najlepszych utworów obyczajowych osadzonych w realiach Europy, w której za kilka lat wybuchnie wojna…
Sam pracował na czarno jako pomywacz w restauracji jednego z eleganckich hoteli paryskich. Rozdziały, w których barwnie relacjonuje on swoje przeżycia i przygody należą do najwspanialszych w literaturze światowej opisów świata ukazanego z perspektywy kuchni, od zaplecza. Jeden z polskich krytyków literacko-filmowych napisał kiedyś, że w uznanej literaturze istnieją tylko trzy książki, podejmujące tę tematykę; „Zaklęte rewiry” Worcella, „Kuchnia”

Weskera oraz właśnie „Na dnie w Paryżu i w Londynie”.
Orwell pokazuje jednak nie tylko świat jedzenia, hotelowej kuchni restauracji, kucharzy, pomywaczy, pokojówek, boyów hotelowych i tak dalej. Podczas pobytu w Paryżu przebywał on wśród lumpenartystów, złodziejaszków, emigrantów słowiańskich, prostytutek, ich alfonsów, próżniaków oraz autentycznych nędzarzy. To właśnie ich barwny świat penetruje i wnikliwie, często z ciepłym, ironicznym humorem – opisuje, pochylając się nad ludzkimi tragediami, zastanawiając się nad przyczynami biedy i upadku. Niektóre motywy i postacie (np. szalejący w knajpie murarz Fureux) znajdą się potem, po wielu latach, w „Roku 1984”.
Klasyk literatury brytyjskiej i światowej, autor m.in. „Folwarku Zwierzęcego” i „Roku 1984”.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. zdenek

    Nie wiedziałem czego się spodziewać, ale Orwell to był mistrz pióra i nie rozczarowałem się. Znakomite teksty o ludziach, biedzie, miastach. Jego analizy w ogóle się nie zestarzały. Warto przeczytać.

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!