Najlepsze miasto świata Grzegorz Piątek

Najlepsze miasto swiata 205x300 - Najlepsze miasto świata	Grzegorz PiątekNajlepsze miasto świata Grzegorz Piątek

Grzegorz Piątek w reportażu „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” opisuje to, co większość pomija. Opowiada nie o zniszczeniach, ale o odbudowie i budujących na gruzów starego świata.

Dzisiejsza Warszawa ma tyle samo zagorzałych miłośników jak przeciwników. Co jednak dzisiejszy powojenny obraz stolicy ma wspólnego z jej dawnym blaskiem?

Rozkaz był jasny. Po warszawie mają zostać gruzy. Powstanie warszawskie ponosi klęskę. Kamienice zburzono, domy spalono, a miasto przestało istnieć. 

Na szczęście na decyzję o odbudowie Warszawy nie trzeba było długo czekać.

Książka nie dotyczy tylko o odbudowy miasta w latach 1944-1949. Opowiada o przepełnionych optymizmem wizjonerach, którzy planowali stworzyć najwspanialsze miasto na świecie na gruzach zniszczonej stolicy. Zaplanowano granice i rekonstrukcje historycznej wizytówki miasta – starówki. Wytyczono trasę głównych dróg i granic każdej z dzielnic. W nowej miejskiej metropolii ludziom miało się żyć lepiej.

Ludzie pracowali z zapałem i byli pełni nadziei. Optymizm i wysiłek wizjonerów tamtych lat został niestety wykorzystany w komunistycznych programach propagandowych i pracował na rzecz wprowadzenia systemu totalitarnego.

Leave a Reply