Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego Krystyna Czerni

Nietoperz w swiatyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego 210x300 - Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego Krystyna CzerniNietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego Krystyna Czerni

Religijny malarz śmiałych erotyków. Uduchowiony piewca konkretu. Artysta, który zmienił na zawsze oblicze polskiej sztuki i wywiera wpływ na kolejne pokolenia twórców. Człowiek pomnik, ale z wszelkimi słabościami i bolesnymi rozdarciami. Ecce homo: Nowosielski. „Malarstwo Nowosielskiego to malarstwo rozpięte na ramionach miłości 'niebiańskiej’ i miłości 'ziemskiej’. Rozdarty przez te dwie miłości malarz przypomina czasem anioła, a czasem nietoperza wiszącego w podziemiach opuszczonej świątyni.

Tadeusz Różewicz „Ta książka to wielka sprawa: biografia napisana tak odważnie i jednocześnie z taką czułością. Z troską o każdy detal, każdy cień, cierń. Przy tym prosto, przezroczyście, bez retorycznej nadwyżki. Z tych powodów zresztą to lektura bolesna. Nic nam, czytelnikom, nie zostaje oszczędzone.” Wojciech Bonowicz „Dzieje [Nowosielskiego] skupiają jak w soczewce najważniejsze rozterki i dramaty mieszkańców tego zakątka Europy XX wieku. […] Warto poznać źródła, z których wypływa jego myśl i sztuka, pochylić się nad nieprostym losem tego wielkiego artysty i pięknego, choć tragicznego człowieka.” (ze wstępu autorki)

Leave a Reply