Humpty Dumpty w Oakland 193x300 - Humpty Dumpty w Oakland - Philip K. DickNigdy nie publikowana w Polsce powieść obyczajowa Dicka .

Jim Fergesson i Al Miller znaleźli się na krawędzi. Pierwszy, zgorzkniały mechanik samochodowy,  sprzedał swój warsztat z powodu choroby serca. Drugi, nieudolny sprzedawca używanych samochodów, który dzierżawił teren od Fergessona, musi sobie szukać nowego miejsca. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Chris Harman, wydawca płytowy i inwestor. Dla obu jest to szansa na zmianę losu i walkę o własną godność. Dlatego robią wszystko, by osiągnąć swój cel…

Humpty Dumpty w Oakland to napisana z ironicznym dystansem gorzka opowieść o naturze człowieka, który w imię wyższego dobra częstokroć zadaje kłam swemu człowieczeństwu.

Philip K. Dick (1928-1982) to jeden z najsłynniejszych twórców fantastyki naukowej, ale także autor kilku powieści realistycznych, osadzonych w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Niepublikowany dotąd Humpty Dumpty w Oakland należy do tego drugiego nurtu jego twórczości.

One thought on “Humpty Dumpty w Oakland – Philip K. Dick

  1. fani dicka

    Konsternacja. To najlepsze określenie na mój stan po przeczytaniu powieści „Humpty Dumpty w Oakland” Philipa K. Dicka, jednego z najlepszych pisarzy science fiction wszechczasów. Ta książka jednak nie jest powieścią fantastyczną, a po prostu obyczajową. Takie również Dick pisywał i był niezadowolony, że ich nie doceniano. Chyba coś w tym jest, bo również „Humpty…” to powieść taka sobie. Dwóch facetów kończy aktualne zajęcia i próbuje ułożyć sobie życie zarówno zawodowe, jak i osobiste. Co łatwe nie jest. Do tego mamy stosunki między biały i czarnymi w USA w roku 1960. Wszystko to jednak takie jakieś nijakie. Zarówno psychologia postaci, jak i opis ówczesnej Ameryki są dosyć ubogie, niepogłębione. Ale książka pomimo to mnie nie znudziła! A to dlatego, że do końca Dick trzyma czytelnika w niepewności co właściwie się dzieje, jakie są (dziwaczne jak się okazuje potem) motywacje bohaterów. Nie będę ukrywał, że zakończenie powieści może irytować. Powieść nie najlepsza, szczególnie jak na tego pisarza, ale powtarzam, zasnąć nie zaśniecie.

Leave a Reply