Nowy Jork – Zdeněk Mahler Vladimír Fuka

Nowy Jork to książka powstała w wyniku współpracy znanego czeskiego ilustratora – Vladimíra Fuki ze Zdenkiěm Mahlerem, dziennikarzem, scenarzystą i pisarzem. Jest efektem fascynacji uzdolnionych Czechów tą jedyną w swoim rodzaju metropolią; żywym organizmem miasta. Powstała w latach 60., kiedy – jak wspomina Mahler – autorzy odwiedzili Nowy Jork po raz pierwszy. Wyrwani z komunistycznej codzienności ówczesnej Czechosłowacji, zafascynowali się amerykańską rzeczywistością do tego stopnia, że postanowili stworzyć unikalny przewodnik-hymn na cześć miasta, które nigdy nie zasypia. Umykający wszelkim kategoryzacjom charakter Nowego Jorku ujęli poprzez symbiozę niezwykłej grafiki i metaforycznej narracji.

Książka została przygotowana i wydrukowana w 1968 roku, jednak emigracja Fuki do Stanów Zjednoczonych rozsierdziła komunistyczną cenzurę, która zdecydowała o oddaniu całego nakładu na przemiał. Zachowała się jedynie makieta drukarska, którą aż do 2008 roku przechowywał na strychu autor tekstu do książki, Zdeněk Mahler. W tym właśnie roku – niemal czterdzieści pięć lat od chwili powstania – książka została wydana nakładem Wydawnictwa Albatros. Wydawnictwo Bona jest pierwszą oficyną, która zdecydowała się opublikować album poza ojczyzną jego autorów.

Nowy Jork jest więc książką, która zabiera w podróż w czasie, przestrzeni, a przede wszystkim w wyobraźni. To jednocześnie przewodnik, album o architekturze i designie, wciągająca opowieść i swoiste świadectwo zmienności historii. A przede wszystkim idealna pozycja dla miłośników pięknych książek. W 2008 roku pozycja została uhonorowana Złotą Wstążką dla najpiękniejszej książki artystycznej. 

Vladimír Fuka (1926-1977) był czeskim artystą, którego sława osiągnęła międzynarodowy zasięg. Zajmował się ilustracją, grafiką, malarstwem, rzeźbą, a także tworzył nowatorskie książki dla młodszych i starszych czytelników. Kiedy okazało się, że jest ciężko chory, zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych; w 1973 r. przyjął amerykańskie obywatelstwo. Był laureatem licznych nagród w dziedzinie przemysłu książki.

Zdeněk Mahler (ur. 1928 r.) autor, dramaturg i dziennikarz pochodzący z przemysłowej dzielnicy Pragi. Pracował w czeskim radio, ministerstwie kultury, współtworzył filmy z Milošem Formanem (m.in. Amadeusz i Duchy Goi). Pisał książki dla dorosłych i dla dzieci, scenariusze filmowe i telewizyjne. Dziś skupia się na publikacjach z dziedziny historii oraz muzyki.  

Opinie:

“Kiedy odwiedzasz Nowy Jork po raz pierwszy, to – nawet jeśli wcześniej słyszałeś coś na jego temat – czujesz się przytłoczony, wszystko dokoła cię inspiruje. Czasem największe wrażenie robią na tobie małe rzeczy. My [Zdeněk Mahler i Vladimír Fuka-przyp. tłum.] kręciliśmy się po ulicach podziwiając hydranty i zbiorniki wody na dachach. Fascynowało nas, że pod naszymi stopami musi układać się fantastyczny labirynt kabli i podziemnej infrastruktury. A ponieważ Vladimír Fuka uwielbiał rysować labirynty, wyjątkowo spodobała mu się idea „drugiego miasta” pozostającego pod powierzchnią. Z izolacji, w której żyliśmy w tamtym okresie, zrobiliśmy krok do świata, który inspirował nas na wszystkie możliwe sposoby”.

Zdeněk Mahler

Leave a Reply