Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf – Zofia Tarajło-Lipowska

porownywarka cen ksiazek 1 1024x127 - Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf - Zofia Tarajło-Lipowska

Nowy Kapoan - Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf - Zofia Tarajło-LipowskaZgłębiaj tajniki podstępnej czeszczyzny na wesoło!

Jak brzmią po czesku słowa: „maj”, „świeży”, „neguję”?

Jasne, że: „květen“, „čerstvý“, „popírám“…

Tytułowe słowo „kapoan” jest odwrotnością wyrażenia „na opak” i umownie oznacza opaczność, odmienność. Po raz pierwszy zostało użyte w książce Kapoan – NA OPAK. O czeskim dla Polaków, być może mało zaawansowanych, ale mocno zainteresowanych (Wrocław, 2000) i przyjęło się jako określenie pułapek językowych, w które może wpaść Polak zmylony podobieństwem języków czeskiego i polskiego.

Książka Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf jest kontynuacją tej tematyki, ale rozszerza ją terytorialnie (dotyczy także Słowaków i Węgrów) i problemowo – mówi o sprawach związanych z obyczajami, mentalnością, kulturą umysłową i materialną, zawiera uwagi dotyczące trudności w polsko-czeskim przekładzie. Nie jest to jednak wykład, lecz napisany lekkim piórem zbiór kilkuset anegdot, w których czeskie słowa (też słowackie czy węgierskie) stają się punktem wyjścia do ogólnej obserwacji lub zaskakującej puenty. Na końcu czytelnik może sprawdzić wiedzę w prostych ćwiczeniach. Głównym celem książki jest jednak efekt humorystyczny.

SZUKASZ INNEJ KSIĄŻKI? 

WPISZ TYTUŁ  LUB AUTORA LUB TEMATYKĘ:

 

Zostaw komentarz! Oceń książkę! Poleć ją innym czytelnikom!